Gjimnastet bullgare pa medalje me topa dhe rrathë

Dina Averina (nga Rusia) fitoi medaljet e arta me top dhe rreth
Foto: BTA

Vendi i katërt për Borjana Kalejn me rreth, vendi i shtatë për Nevjana Vlladinova me top dhe vendi i shtatë dhe i tetë për Katrin Taseva në disiplinat me rreth dhe top – ky është rezultati i pjesëmarrës së gjimnasteve bullgare në dy finalet e para me veglat përkatëse në Kampionatin e 36-të të gjimnastikës ritmike në Sofje.

Kampionja botërore e viti 2017 në shumëgarësh Dina Averina (nga Rusia) fitoi medaljet e arta në vallëzimet me top dhe rreth. Në vend të dytë me rreth është Linoi Ashram (Nga Izraeli), në vend të tretë – Arina Averina (nga Rusia).

Në disiplinën me top të argjendtën e mori Aleksandra Soldatova (nga Rusia), kurse në vend të tretë është italianja Aleksandra Agiurgiuculeze. Bullgaria mbetet në vend të dytë në klasifikimin e skuadrave edhe pas ditës së dytë të kualifikimeve.


Më shumë nga rubrika

Mirela Demireva është Atletja e Bullgarisë për vitin 2018

Ministri i Rinisë dhe Sporteve Krasen Kralev dekoroi atleten numër 1 të Bullgarisë për vitin 2018 – Mirela Demireva. Sportistja jonë më e mirë në kërcimin së larti fitoi për herë të dytë anketimin tradicional të Federatës Bullgare të Atletikës së Lehtë..

botuar më 19-01-18 3.12.MD
Ivan Vucov

U nda nga jeta legjenda e futbollit bullgar Ivan Vucov

Futbollisti dhe trajneri i madh bullgar Ivan Vucov vdiq në moshën 79 vjeç. Ai ka luajtur në shkollën e “Jantrës”( Gabrovo), por sukseset e tij më të mëdha si futbollist i arriti me ekipin e “Levskit” Në periudhën e viteve 1960-1968 Ivan Vucov ka luajtur..

botuar më 19-01-18 12.21.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov arriti në 1/8 finalet me fitore kategorike kundër Fabbianos

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për 1/8 finalet e Australian Open pas një fitoreje kategorike kundër italianit Thomas Fabbiano. Bullgari mundi italianin me 7:6 (5), 6:4, 6:4 për 2.07 orë. Në garën për çerekfinalet ai do të ndeshet..

botuar më 19-01-18 11.23.PD