Gjimnastet bullgare pa medalje me topa dhe rrathë

Dina Averina (nga Rusia) fitoi medaljet e arta me top dhe rreth

Vendi i katërt për Borjana Kalejn me rreth, vendi i shtatë për Nevjana Vlladinova me top dhe vendi i shtatë dhe i tetë për Katrin Taseva në disiplinat me rreth dhe top – ky është rezultati i pjesëmarrës së gjimnasteve bullgare në dy finalet e para me veglat përkatëse në Kampionatin e 36-të të gjimnastikës ritmike në Sofje.

Kampionja botërore e viti 2017 në shumëgarësh Dina Averina (nga Rusia) fitoi medaljet e arta në vallëzimet me top dhe rreth. Në vend të dytë me rreth është Linoi Ashram (Nga Izraeli), në vend të tretë – Arina Averina (nga Rusia).

Në disiplinën me top të argjendtën e mori Aleksandra Soldatova (nga Rusia), kurse në vend të tretë është italianja Aleksandra Agiurgiuculeze. Bullgaria mbetet në vend të dytë në klasifikimin e skuadrave edhe pas ditës së dytë të kualifikimeve.

Bullgaria – Nr. 1 në Kampionatin ballkanik të taekuondos në Rumani

Me vend të parë në klasifikimin e përbashkët dhe 91 medaljet rekorde Bullgaria përfundoi pjesëmarrjen e saj në Kampionatin e 20-të ballkanik të taekuondos, i cili u zhvillua në kryeqytetin rumun Bukuresht. Sportistët bullgarë fituan 23..

botuar më 18-09-17 6.09.MD

Përfundoi Kampionati Botëror i Kanotazhit për meshkuj në qytetin Pllovdiv

Italia, SHBA-ja, Gjermania dhe Franca fituan nga 3 medalje të arta në Kampionatin Botëror të Kanotazhit për meshkuj në qytetin bullgar Pllovdiv. Vendin e parë në klasifikimin përfundimtar zënë rremtarët e Apenineve, të cilët fituan më shumë medalje të..

botuar më 18-09-17 11.37.PD

Bullgaria korri fitoren e tretë në Kampionatin Botëror të Volejbollit në Varnë

Kombëtarja e Bullgarisë regjistroi fitore të tretë në Kampionatin Botëror të Volejbollit, pasi u imponua mbi ekipin e Kubës me 3 me 0. Skuadra me trajner Pllamen Konstantinov u prezantuan shumë mirë dhe nuk iu dhanë asnjë shans volejbollistëve të rinj të..