Medalje e argjendtë për Bullgarinë në Kampionatin Botëror të Gjimnastikës Ritmike në Sofje

Gjimnastet bullgare fituan medalje të argjendtë në garën mes skuadrave në Kampionatin Botëror të Gjimnastikës Ritmike, që po zhvillohet në Sofje. Nevjana Vlladinova, Katrin Taseva dhe Borjana Kalejn u paraqitën shkëlqyeshëm në garë dhe fituan vendin e dytë. Pas paraqitjes së tyre në kualifikimet me rrethin, topin, shkopinjtë dhe shiritin tri bullgaret grumbulluan gjithsej 150.975 pika. Në vend të parë janë gjimnastet nga Rusia me gjithsej 161.325 pika, kurse në vend të tretë janë italianet me 147.550 pika.

Daniell Asenov

Boksieri Daniell Asenov – kampion në kategorinë deri më 52 kg. në turneun “Stranxha”

Fituesi i kupës “Stranxha” për vitin 2017 dhe pesë here kampion evropian Daniell Asenov fitoi finalen tek meshkujt në kategorinë deri më 52 km. në edicionin e 70-të të turneut ndërkombëtar të boksit “Stranxha” në Sofje. Asenovi fitoi me katër prej pesë..

botuar më 19-02-19 7.20.MD
Stanimira Petrova

Stanimira Petrova fitoi kupën Starnxha për here të tretë

Kampionja botërore dhe dy herë evropiane Stanimira Petrova fitoi kupën në kategorinë deri më 57 kilogramë tek gratë në edicionin e 70-të të turneut më të vjetër të boksit në Evropë – “Stranxha”. Në ndeshjen finale ajo mposhti rumunen Lakramioara..

botuar më 19-02-19 6.58.MD
Radosllava Mavrodieva

Tri medalje të arta dhe dy të bronzta fituan atletët bullgarë në Stamboll

Tri medalje të arta dhe dy të bronzta fituan atletët bullgarë në edicionin e 24 të Kampionatit Ballkanik në Stamboll të Turqisë. Radosllava Mavrodieva (gjyle), Tihomir Ivanov (kërcim së larti) dhe Mitko Cenov (3000 metra) fituan medaljet e arta,..