Medalje e argjendtë për Bullgarinë në Kampionatin Botëror të Gjimnastikës Ritmike në Sofje

Foto: BTA

Gjimnastet bullgare fituan medalje të argjendtë në garën mes skuadrave në Kampionatin Botëror të Gjimnastikës Ritmike, që po zhvillohet në Sofje. Nevjana Vlladinova, Katrin Taseva dhe Borjana Kalejn u paraqitën shkëlqyeshëm në garë dhe fituan vendin e dytë. Pas paraqitjes së tyre në kualifikimet me rrethin, topin, shkopinjtë dhe shiritin tri bullgaret grumbulluan gjithsej 150.975 pika. Në vend të parë janë gjimnastet nga Rusia me gjithsej 161.325 pika, kurse në vend të tretë janë italianet me 147.550 pika.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria përfundoi pjesëmarrjen e saj në Ligën e Kombeve me rezultat të barabartë kundër Sllovenisë

Skuadra e Bullgarisë nuk arriti të klasifikohet për fazën finale të Ligës së Kombeve, pas ndeshjes kundër Sllovenisë, rezultati prej së cilës ishte barazi - 1:1. Ky ishte ndeshja e fundit në grupin e tretë të divizionit C. “Luanët” kishin nevojë..

botuar më 18-11-20 11.35.PD

Petër Bellberov fitoi medaljen e argjendtë në Kampionatin Evropian të Boksit për amatorë

Bullgari Petër Bellberov fitoi medaljen e argjendtë në kategorinë mbi 91 kilogramë në Kampionatin e Bashkimit Evropian për boks për amatorë në qytetin spanjoll Valladolid . Bellberov humbi në finale nga anglezi Fraser Clark me 0:5 prej votave të..

botuar më 18-11-19 1.51.MD

Notari bullgar Petër Stojçev do të rivalizojë në garën e parë në ujërat e akullta të Antarktidës

Pas disa orësh notari bullgar Petër Stojçev dhe 15 notarë të tjerë nga 9 shtete do të nisen me anije nga Punta Arenas (Kili) për në Antarktidë. Aty ata do të marrin pjesë në garën e parë të notimit në ujërat e akullta të Kontinentit të Shtatë. Para se të..

botuar më 18-11-16 3.56.MD