Këtë natë në “Pyllin e Kryqit” do të mblidhen besimtarë, me shpresën se do të shërohen

Foto: arkiv

Në vigjilje të ditës së Lartësimit të Kryqit të Nderuar mijëra besimtarë do të mblidhen në krahinën “Pylli i Kryqit” në malin Rodope me shpresën për shërim. Çdo ditë në natën e 13 shtatorit para 14 shtatorit në vendin e shenjtë shërbehet një liturgji e shenjtë dhe vendoset një pjesë e vogël prej Kryqit të Krishtit. Për shkak të besimit se atje para shumë shekujve është varrosur një pjesëz prej vetë Kryqit të Zotit krahina është quajtur Pylli i Kryqit. Të krishterët besojnë se vendi ka fuqi të jashtëzakonshme.

Më shumë nga rubrika

Po përgatitet vizita e Vladimir Putinit në Bullgari

Bullgaria përpiqet të ndjekë një politikë të balancuar dhe pragmatike ndaj Rusisë, deklaroi në Kuvend Kryeministri Bojko Borisov. Problemi i vetëm i pazgjidhur ndërmjet të dyja vendeve tona, për të cilin po vazhdojmë të zhvillojmë bisedime është ai..

botuar më 19-09-20 1.39.MD
Kryeprokurori Cacarov

Kryeprokurori dhe zëvendësi i tij zhvilluan takim në “Eurojust”

Prokurori i përgjithshëm Sotir Cacarov dhe Zv.Kryeprokurori Ivan Geshev zhvilluan një takim pune në Hagë me Presidentin e “Eurojust” Ladislav Harman. Temat kryesore të bisedimeve kanë qenë bashkëpunimi në kundërvënien e kriminalitetit të organizuar..

botuar më 19-09-20 10.53.PD
Bankа Popullore Bullgare

Tendenca pozitive në investimet e drejtpërdrejta në Bullgari deri në korrik

Investimet e drejtpërdrejta në Bullgari për 7 muajt e parë të 2019-ës janë me vlerë 532,7 mln. euro, tregojnë të dhënat paraprake të Bankës Popullore Bullgare. Fluksi neto i investimeve të personave të huaj në prona të paluajtshme në Bullgari deri..

botuar më 19-09-20 10.20.PD