Radioja Kombëtare Bullgare përfshihet në iniciativën “Ditët Evropiane të Trashëgimisë”

Foto: BNR

Më 15 shtator Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) hap dyer për vizituesit në kuadrin e iniciativës “Ditët Evropiane të Trashëgimisë”, të cilat sivjet zhvillohen me moton “Arti i ndarjes”. Posaçërisht për fëmijët ekipi i BNR-së ka përgatitur dy befasime – Radio Sofja organizon një grup studimor për radio-gazetari për fëmijët, kurse Shtëpia Muzikore e BNR-së ka përgatitur workshop-in “Rizbuloje ritmin”. Perkusionisti Borisllav Petrov do të çojë vogëlushit në botën e baterive – veglat më të dashura nga fëmijët, kurse kampioni botëror i beatboxing-ut Aleksandër Dejanov, i njohur si SkilleR, do t’u tregojë atyre mundësitë e pafundme të zërit të njeriut.

Më shumë nga rubrika
Menda Stojanova

Komisioni buxhetor hodhi poshtë veton e presidentit mbi ligjet tatimore

Komisioni parlamentar buxhetor hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi Ligjin për Ndryshimin dhe Shtimin e Ligjit për Tatimin e të Ardhurve të Korporatave. Neni më i diskutuar ishte lidhur me rritjen e tatimit për automobilat e vjetër. Kryetarja..

botuar më 18-11-15 5.45.MD
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar do të marrë pjesë në takimin e tretë të nivelit të lartë në Selanik të Greqisë

Kryeministri Bojko Borisov do të marrë pjesë në takimin e tretë të nivelit të lartë në Selanik të Greqisë që do të mbahet më 15 dhe 16 nëntor. Forumi organizohet nga Bashkimi i Industrialistëve të Greqisë Veriore me mikpritjen e kryeministrit të vendit..

botuar më 18-11-15 5.22.MD

Kreu i shtetit për periudhën 2012-2017 Rosen Plevneliev u dekorua me Urdhrin e Legjionit të Nderit

Kreu i shtetit për periudhën 2012-2017 Rosen Plevneliev u dekorua me çmimin më të lartë të Franc ës – Urdhrin e Legjionit të Nderit. Dekorata u dorëzua në një ceremoni në Ambasadën e Francës në Bullgari nga ambasadori francez në vendin tonë Erik..

botuar më 18-11-15 4.18.MD