Në Bullgari tashmë ka vatra të murtajës afrikane të derrave

Foto: BGNES

Ministri i Bujqësisë Rumen Porozhanov bëri të ditur se në Bullgari tashmë ka vatra të regjistruara të murtajës afrikane të derrave në rajonet në kufirin me Rumaninë. Jemi në prag të një rreziku serioz, paralajmëroi Ministri pas një mbledhjeje të Këshillit Qendror Epizootik, në të cilin u shqyrtuan masa për kufizimin e sëmundjes. Një prej tyre parashikon dëmshpërblim për pronarët, të cilët i therin derrat e tyre në zonën prej 20 kilometrash rreth fermave industriale. Aktualisht në Rumani nga murtaja afrikane e derrave janë prekur 12 krahina, kurse afro 200 000 kafshë janë vrarë.

Më shumë nga rubrika
Menda Stojanova

Komisioni buxhetor hodhi poshtë veton e presidentit mbi ligjet tatimore

Komisioni parlamentar buxhetor hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi Ligjin për Ndryshimin dhe Shtimin e Ligjit për Tatimin e të Ardhurve të Korporatave. Neni më i diskutuar ishte lidhur me rritjen e tatimit për automobilat e vjetër. Kryetarja..

botuar më 18-11-15 5.45.MD
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar do të marrë pjesë në takimin e tretë të nivelit të lartë në Selanik të Greqisë

Kryeministri Bojko Borisov do të marrë pjesë në takimin e tretë të nivelit të lartë në Selanik të Greqisë që do të mbahet më 15 dhe 16 nëntor. Forumi organizohet nga Bashkimi i Industrialistëve të Greqisë Veriore me mikpritjen e kryeministrit të vendit..

botuar më 18-11-15 5.22.MD

Kreu i shtetit për periudhën 2012-2017 Rosen Plevneliev u dekorua me Urdhrin e Legjionit të Nderit

Kreu i shtetit për periudhën 2012-2017 Rosen Plevneliev u dekorua me çmimin më të lartë të Franc ës – Urdhrin e Legjionit të Nderit. Dekorata u dorëzua në një ceremoni në Ambasadën e Francës në Bullgari nga ambasadori francez në vendin tonë Erik..

botuar më 18-11-15 4.18.MD