Dy gazetarë investigativë, një bullgar dhe një rumun, u arrestuan nga policia

Gazetari bullgar Dimitër Stojanov
Foto: arkiv

Dy gazetarë investigativë – një bullgar dhe një rumun, Dimitër Stojanov dhe Attila Biro, u arrestuan nga policia në qytetin Pernik gjatë një reportazhi gazetaresk lidhur me hetimin e tyre të rasteve të korrupsionit në kuadrin e një programi evropian. Këtë e bëri të ditur vonë të enjten sajti hetues "Биволъ" në faqen e tij në “Facebook”. Ata u kapën nga MPB-ja, pas një sinjali të dhënë nga vetë gazetarët për veprime, të cilat kanë qëllim fshehjen e akteve të korrupsionit – asgjësimin e materialeve për prokurime publike. Pasi kaluan natën me pranga dhe pa celularë deri në orën 4 të mëngjesit, dy gazetarët u liruan dhe u kthyen në shtëpi.

Më shumë nga rubrika
Menda Stojanova

Komisioni buxhetor hodhi poshtë veton e presidentit mbi ligjet tatimore

Komisioni parlamentar buxhetor hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi Ligjin për Ndryshimin dhe Shtimin e Ligjit për Tatimin e të Ardhurve të Korporatave. Neni më i diskutuar ishte lidhur me rritjen e tatimit për automobilat e vjetër. Kryetarja..

botuar më 18-11-15 5.45.MD
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar do të marrë pjesë në takimin e tretë të nivelit të lartë në Selanik të Greqisë

Kryeministri Bojko Borisov do të marrë pjesë në takimin e tretë të nivelit të lartë në Selanik të Greqisë që do të mbahet më 15 dhe 16 nëntor. Forumi organizohet nga Bashkimi i Industrialistëve të Greqisë Veriore me mikpritjen e kryeministrit të vendit..

botuar më 18-11-15 5.22.MD

Kreu i shtetit për periudhën 2012-2017 Rosen Plevneliev u dekorua me Urdhrin e Legjionit të Nderit

Kreu i shtetit për periudhën 2012-2017 Rosen Plevneliev u dekorua me çmimin më të lartë të Franc ës – Urdhrin e Legjionit të Nderit. Dekorata u dorëzua në një ceremoni në Ambasadën e Francës në Bullgari nga ambasadori francez në vendin tonë Erik..

botuar më 18-11-15 4.18.MD