Të shtunën sofjanasit do të shijojnë festivalin Ratha Yatra

Foto: arkiv

Të shtunën në Kopshtin e Borisit në kryeqytetin bullgar Sofje do të mbahet festivali Ratha Yatra. Rrënjat e festivalit janë në Indinë e Lashtë dhe festa shënohet nga indianët më shumë se 3000 vjet. Ideja është që aktiviteti të shndërrohet në një festival arsimor dhe kulturor. Vizituesit do të mund të pikturojnë me këna, të vallëzojnë valle indiane, të praktikojnë joga, kurse për fëmijët do të ketë teatër me kukulla dhe art-punishte.

Më shumë nga rubrika

30 vjet nga vizita historike e François Mitterrand në Bullgari

Sot mbushen 30 vjet nga vizita historike në Bullgari e Presidentit të Francës François Mitterrand , e cila u dha shtytje proceseve demokratike në vend. Në kuadrin e kësaj vizite gjatë janarit të vitit 1989 Mitterand fti ftoi në   mëngjes në Ambasadën..

botuar më 19-01-18 5.20.MD

3 veta u ndaluan gjatë një aksioni kundër një grupi kriminal

Në kuadrin e aksionit të Prokurorisë së Specializuar, Agjencisë Shtetërore të Sigurisë Kombëtare dhe Drejtorisë së Përgjithshme për luftë kundër krimit të organizuar në Sofje dhe në disa qytete të tjera u ndaluan 43 veta. Fjala është për një grup të..

botuar më 19-01-18 3.44.MD

Banka Kombëtare raportoi treguesit për vitin 2018

Saldoja tregtare e Bullgarisë deri në nëntor 2018 është negative në masë 167.2 mln eurosh me deficit prej 119.5 mln eurosh për nëntor 2017 - bëri të ditur Banka Kombëtare Bullgare. Në periudhën janar-nëntor 2018 saldoja tregtare është negative - në mase..

botuar më 19-01-18 3.31.MD