Deri më 1000 euro gjobë për sportistë të kapur me doping

Foto: arkiv

Sportistët e kapur me doping do të dënohen me gjobë deri më 1000 euro, kurse gjatë një shkelje të dytë –me 1500 euro. Këtë e parashikon Ligji për edukimin fizik dhe sportin të pranuar në lexim të dytë nga Kuvendi Popullor. Federatat sportive të licencuara po kështu do të dënohen me sanksione në rast shkeljeje të rregullave për antidoping prej ndonjë sportisti ose personi tjetër nga skuadra kombëtare gjatë kohës së kampit ose në garë, të organizuar nga organizata ndërkombëtare sportive. Me ligjin e ri parashikohet dhe gjobë nga 2500 deri më 5000 euro për persona, të cilët kryejnë veprimtari për të cilën kërkohet  licencë sportive dhe ata nuk disponojnë një të tillë.
Më shumë nga rubrika

Krasimir Anev fitoi medalje të artë në Kampionatin Evropian të Biatlonit në Minsk

Krasimir Anev fitoi titullin në disiplinën individuale në 20 km në Kampionatin Evropian të Biatlonit në Minsk të Bjellorusisë. Bullgari nuk e goditi vetëm një herë shenjën dhe e kaloi distancën për 53:18.1 minuta, bëri të ditur Agjencia Telegrafike..

botuar më 19-02-20 4.57.MD
Daniell Asenov

Boksieri Daniell Asenov – kampion në kategorinë deri më 52 kg. në turneun “Stranxha”

Fituesi i kupës “Stranxha” për vitin 2017 dhe pesë here kampion evropian Daniell Asenov fitoi finalen tek meshkujt në kategorinë deri më 52 km. në edicionin e 70-të të turneut ndërkombëtar të boksit “Stranxha” në Sofje. Asenovi fitoi me katër prej pesë..

botuar më 19-02-19 7.20.MD
Stanimira Petrova

Stanimira Petrova fitoi kupën Starnxha për here të tretë

Kampionja botërore dhe dy herë evropiane Stanimira Petrova fitoi kupën në kategorinë deri më 57 kilogramë tek gratë në edicionin e 70-të të turneut më të vjetër të boksit në Evropë – “Stranxha”. Në ndeshjen finale ajo mposhti rumunen Lakramioara..

botuar më 19-02-19 6.58.MD