Atletë nga 48 shtete vijnë tek ne për maratonën e Sofjes

Maratona e Sofjes 2017
Foto: @SofiaMarathon

Të dielën, 14 tetor, do të zhvillohet edicioni i 35-të i maratonës prestigjoze WIZ Air të Sofjes. Në ngjarje do të marrin pjesë mbi 4000 sportistë nga 48 shtete – kjo shifër është rekorde për këtë maratonë.

Organizatorët kanë përgatitur një shumë të madhe për atletët, të cilët do të klasifikohen në vendet e para – 32 mijë euro.

Sivjet pjesëmarrësit mund të zgjedhin një nga 4 distancat. Më shumë do të jenë ata që do të përfshihen në itinerarin me gjatësi 3 km. Distancat e tjera janë 10,550 km, gjysmë-maratona – 21,195 km dhe 42,195 km. Gara do të fillojë në orën 10.00 para Stadiumit Kombëtar “Vasill Levski”.


Më shumë nga rubrika

Në stadiumin “Junak” në qendrën e kryeqytetit u hap një shesh i akullt patinazhi

Në stadiumin “Junak” në   qendrën e kryeqytetit u hap një shesh i akullt patinazhi, pra aty ku në të kaluarën ishte sheshi i njohur i akullt për patinazh “Druzhba”. Rimëkëmbja e impiantit kushton 340 mijë euro. Parashikohet në shesh të..

botuar më 18-12-15 10.15.PD

Tajbe Jusein është mbajtësja e “Ikarit Sportiv” për arritjen më të mirë sportive të vitit

Kampionia botërore dhe evropiane e mundjes Tajbe Jusein në kategorinë deri në 62 kg fitoi titullin “Ikar Sportiv” për arritjen më të mirë sportive të vitit 2018 të fondacionit “Sporti Bullgar”. Ky është viti më i suksesshëm për Tajbe Jusein, pasi ajo u..

botuar më 18-12-11 3.45.MD

Bullgaria fitoi 35 medalje në turneun e gjimnastikës sportive

Sportistët bullgarë fituan 35 medalje gjithsej – 15 të arta, 13 të argjendta dhe 7 të bronzta, në Turneun Ndërkombëtar të Gjimnastikës Sportive për të rinj në Novi Sad të Serbisë. Në klasifikimin e skuadrave Bullgaria u radhit e para te të rinjtë, ndërsa te..

botuar më 18-12-10 7.22.MD