Kandidatura bullgare për Lojërat Dimërore Olimpike gjatë vitit 2024 ka përkrahjen e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar

Foto: @kralev.krassen

Kandidatura bullgare për Lojërat Dimërore Olimpike gjatë vitit 2024 ka përkrahjen serioze të nivelit më të lartë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar. Buxheti për shpenzimet operative për zhvillimin e lojërave është nga 30 deri në 40 mln euro. Këtë e bëri të ditur në profilin e vet në Facebook Ministri i Transportit Krasen Kralev. Delegacioni bullgar në Buenos Ajres për sesionin e 133 të Komitetit në Buenos Ajres ka pasur një takim njëorësh me ekipin teknik të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, i cili do ta konsultojë vendin tonë gjatë përgatitjes së kandidaturës së Bullgarisë për të qenë mikpritëse e lojërave. Presidentja e Komitetit Olimpik Bullgar Stefka Kostadinova dhe Krasen Kralev u pritën nga Presidentja e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Tomas Bah.

Më shumë nga rubrika

Krasimir Anev fitoi medalje të artë në Kampionatin Evropian të Biatlonit në Minsk

Krasimir Anev fitoi titullin në disiplinën individuale në 20 km në Kampionatin Evropian të Biatlonit në Minsk të Bjellorusisë. Bullgari nuk e goditi vetëm një herë shenjën dhe e kaloi distancën për 53:18.1 minuta, bëri të ditur Agjencia Telegrafike..

botuar më 19-02-20 4.57.MD
Daniell Asenov

Boksieri Daniell Asenov – kampion në kategorinë deri më 52 kg. në turneun “Stranxha”

Fituesi i kupës “Stranxha” për vitin 2017 dhe pesë here kampion evropian Daniell Asenov fitoi finalen tek meshkujt në kategorinë deri më 52 km. në edicionin e 70-të të turneut ndërkombëtar të boksit “Stranxha” në Sofje. Asenovi fitoi me katër prej pesë..

botuar më 19-02-19 7.20.MD
Stanimira Petrova

Stanimira Petrova fitoi kupën Starnxha për here të tretë

Kampionja botërore dhe dy herë evropiane Stanimira Petrova fitoi kupën në kategorinë deri më 57 kilogramë tek gratë në edicionin e 70-të të turneut më të vjetër të boksit në Evropë – “Stranxha”. Në ndeshjen finale ajo mposhti rumunen Lakramioara..

botuar më 19-02-19 6.58.MD