Dy bullgarë me flori nga Olimpiada e Rinisë në Buenos Aires

Sportistët bullgarë në akrobatikën sportive Mariella Kostadinova dhe Panajot  Dimitrov fituan medalje të arta në lojërat Olimpike Rinore në Buenos Aires. Të dy qenë pjesë nga skuadra internacionale, e cila ka fituar vendin e parë në garën gjimnastike shumëkombëshe në skuadra të përziera. Mes më të lumturve në sallë qe dhe trajneri i dyshes sonë të artë në akrobatikë Gjergana Deneva.

Në stadiumin “Junak” në qendrën e kryeqytetit u hap një shesh i akullt patinazhi

Në stadiumin “Junak” në   qendrën e kryeqytetit u hap një shesh i akullt patinazhi, pra aty ku në të kaluarën ishte sheshi i njohur i akullt për patinazh “Druzhba”. Rimëkëmbja e impiantit kushton 340 mijë euro. Parashikohet në shesh të..

botuar më 18-12-15 10.15.PD

Tajbe Jusein është mbajtësja e “Ikarit Sportiv” për arritjen më të mirë sportive të vitit

Kampionia botërore dhe evropiane e mundjes Tajbe Jusein në kategorinë deri në 62 kg fitoi titullin “Ikar Sportiv” për arritjen më të mirë sportive të vitit 2018 të fondacionit “Sporti Bullgar”. Ky është viti më i suksesshëm për Tajbe Jusein, pasi ajo u..

botuar më 18-12-11 3.45.MD

Bullgaria fitoi 35 medalje në turneun e gjimnastikës sportive

Sportistët bullgarë fituan 35 medalje gjithsej – 15 të arta, 13 të argjendta dhe 7 të bronzta, në Turneun Ndërkombëtar të Gjimnastikës Sportive për të rinj në Novi Sad të Serbisë. Në klasifikimin e skuadrave Bullgaria u radhit e para te të rinjtë, ndërsa te..