Dy bullgarë me flori nga Olimpiada e Rinisë në Buenos Aires

Foto: Komiteti Olimpik Bullgar

Sportistët bullgarë në akrobatikën sportive Mariella Kostadinova dhe Panajot  Dimitrov fituan medalje të arta në lojërat Olimpike Rinore në Buenos Aires. Të dy qenë pjesë nga skuadra internacionale, e cila ka fituar vendin e parë në garën gjimnastike shumëkombëshe në skuadra të përziera. Mes më të lumturve në sallë qe dhe trajneri i dyshes sonë të artë në akrobatikë Gjergana Deneva.


Më shumë nga rubrika

“Vrasja e të pamundurës” – një libër kushtuar alpinistit bullgar Bojan Petrov

Për nder të alpinistit të madh bullgar Bojan Petrov, i cili vdiq gjatë pranverës së vitit të kaluar gjatë ngjitjes së majës Shisha Pangma në Himalaje, u prezantua përmbledhja  “Vrasja e të pamundurës”. Libri është vepër e legjendës së..

botuar më 19-02-16 12.20.MD

350 boksierë nga 42 shtete në edicionin e 70-të të turneut “Stranxha 2019”

Në edicionin e 70-të të turneut ndërkombëtar të boksit për meshkuj dhe gra për Kupën “Stranxha 2019”, i cili do të zhvillohet nga 14 deri më 19 shkurt në Sofje, do të marrin pjesë 350 sportistë nga 42 shtete. Bullgaria merr pjesë me 32 boksierë. Nga..

botuar më 19-02-12 5.00.MD
Daniil Medvedev

A janë befasi surprizat në tenis – Sofia Open 2019

Forca dhe atraktiviteti i një turneu në tenis nuk matet me vendin në ranglistën botërore të pjesëmarrësve të tij. Ky nuk është një postulat, por konkluzion, i cili mund të bëhet pas fundit të edicionit të katërt të Sofia Open, turne i kategorisë..

botuar më 19-02-11 2.46.MD