Ministrja Caçeva është në Luksemburg për mbledhjen “Drejtësia dhe punët e brendshme” të Këshillit të BE-së

Ministrja e drejtësisë Cecka Caçeva
Foto: BGNES

Ministrja e drejtësisë Cecka Caçeva merr pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së “Drejtësia dhe punët e brendshme” në Luksemburg. Një pjesë e rëndësishme e diskutimeve i është kushtuar propozimit për pranimin e Direktivës për paaftësi paguese dhe ristrukturimin preventiv të ndërmarrjeve. Do të diskutohen dhe mënyrat për përmirësimin e njohjes reciproke në lidhje me çështjet penale.

Ministrat e drejtësisë të shteteve-anëtare të BE-së u informuan nga Cecka Caçeva për zbulimin e vrasjes brutale të gazetares 30-vjeçare Viktoria Marinova, e cila ishte pasqyruar gjerësisht në mediat ndërkombëtare.

Ndër dokumentet e rëndësishme të pranuara në këtë mbledhje është Direktiva për luftimin dhe kundërvënien e larjes së parave të pista.Më shumë nga rubrika

Nënpresidentja Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova po përgatit një takim për studentët bullgarë nga jashtë

Nënpresidentja Ilijana Jotova bisedoi me Ministrin e punëve të jashtme Mlladen Marinov dhe me drejtorin e Drejtorisë “Migracioni” Nikollaj Nikollov, kurse pak para kësaj edhe me Ministrin e arsimit Krasimir Vëllçev. Tema e bisedimeve të tyre është..

botuar më 19-05-22 7.40.MD

Banka Popullore Bullgare prognozon inflacion deri më 4%

Banka Popullore Bullgare korrigjoi prognozën e vet për inflacionin tek ne. Para 3 muajve institucioni prognozonte normë të inflacionit prej 2,6% kurse tani ai pret një rritje prej 4% në kuadrin e vitit 2019. Banka Popullore Bullgare mendon se ka..

botuar më 19-05-22 6.33.MD

Dekoratë presidenciale për Unionin e Gazetarëve Bullgarë

Presidenti bullgar Ruman Radev dekoroi Unionin e Gazetarëve Bullgarë me çmimin “Shenjtorët Kirill dhe Metodij”. Në ceremoninë e kremtimit të përvjetorit të 175-të të themelimit të botimit të parë periodik “Ljubosllovie” dhe të 125-të vjetorit të..

botuar më 19-05-22 6.04.MD