Mbi 1 mln. dollarë mori Universiteti i Mjekësisë në Sofje nga një ish-student me karrierë në SHBA

Doktori Andrej Georgiev
Foto: bg-voice.com

Një gjest bujar ka bërë emigranti bullgar në SHBA doktori Andrej Georgiev, duke u dhuruar 1 037 413 dollarë studentëve të mjekësisë që studiojnë në Sofje. Në të kaluarën ai vetë ka marrë diplomë në këtë Universitet të Mjekësisë. Falë këtyre mjeteve çdo vit 10 000 euro do të shpërndahen mes studentëve të diplomuar me nota të shkëlqyera dhe secili do të marrë një pjesë prej tyre. Testamenti i doktorit Georgiev  nuk është vetëm financiar. Ai është një mesazh se vetëm me punë të këmbëngulur, arsim dhe devotshmëri njeriu mund të arrijë sukses.

Doktori Andrej Georgiev ka lindur në vitin 1921. Në fillim të viteve të 50-të të shekullit të kaluar ai ka emigruar në SHBA. Një pjesë e kapitalit të grumbulluar në punën e mjekut të respektuar familjet ai ia ka dhuruar gjimnazit të qytetit danubian Lom, në të cilin ka mësuar. Doktori Georgiev ka qenë një njeri tepër modest, i cili gjatë gjithë jetës së tij ka ndihmuar realizimin profesional të të rinjve të talentuar. Ka vdekur në moshën 93-vjeçare më 22 prill 2014 në shtëpinë e tij në Wilmington, Delaware.


Më shumë nga rubrika
Vasill Velev

Bullgaria do të ketë nevojë për gjysmë milion punëtorë gjatë 5 viteve të ardhshme

Kryetari i Asociacionit të Kapitalit Industrial Vasill Velev deklaroi para Radios Kombëtare Bullgare, se në se shteti ynë zhvillohet me ritmet e tanishme ekonomike, gjatë 5 viteve të ardhshme do të kemi nevojë për gjysmë milionë punëtorë dhe..

botuar më 18-10-22 11.48.PD
Trashëgimtari i fronit mbretëror të Abu Dabit sheik Mohammed bin Zayed Al Nahyan dhe Kryeministri Bojko Borisov

Vazhdon vizita zyrtare e Kryeministrit Bojko Borisov në Emiratet e Bashkuara Arabe

Kryeministri Bojko Borisov është për vizitë zyrtare në Emiratet e Bashkuara Arabe. Të dielën ai u takua me trashëgimtarin e fronit mbretëror të Abu Dabit dhe komandant superm të Forcave të armatosura të EBA-së sheik Mohammed bin Zayed Al Nahyan dhe..

botuar më 18-10-22 10.12.PD

Bullgaria përshëndet vendimin e Parlamentit në Shkup për ndryshimin e emrit të Maqedonisë

Me shumicën e kualifikuar 80 deputetë “pro”, sa 2/3-tat e nevojshme, Parlamenti në Shkup pranoi ndryshimet e Kushtetutës që ia hapin rrugën ndryshimit të emrit nga Republika e Maqedonisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimi i emrit, për të..

rinovuar më 18-10-20 2.09.MD