Vladimir Putin: Bullgaria mund të luajë një rol të rëndësishëm në transitin e gazit rus për tregjet evropiane

Foto: kremlin.ru

Në Moskë në ceremoninë e dorëzimit të letrave kredenciale të ambasadorit të ri bullgar në Rusi Atanas Krëstin, presidenti rus Vladimir Putin shprehu keqardhje për mosrealizimin e projektit për gazsjellësin “Rryma Jugore”, por shtoi se “po hapen mundësi të reja dhe Bullgaria mund të luajë një rol të konsiderueshëm për transitin e gazit rus për tregjet evropiane”.

Putini nënvizoi se gjatë vizitave në muajin maj të Presidentit Rumen Radev dhe të Kryeministrit Bojko Borisov në Moskë ishin konfirmuar synimet reciproke për thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit tregtar dhe ekonomik, përfshin këtu dhe në sferën energjetike. Ai kujtoi se sivjet shënojmë përvjetorin e 140-të të çlirimit të Bullgarisë nga zgjedha osmane.


Më shumë nga rubrika

BE-ja mund të imponojë sanksione për shfrytëzimin e armës kimike kudo në botë

Në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Punëve të Jashtme në Luksemburg Bullgaria u prezantua nga zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Këshilli miratoi një regjim të ri të masave kufizuese kundër shfrytëzimit dhe..

botuar më 18-10-15 6.01.MD

Partia Socialiste Bullgare paraqiti votën e tretë të mosbesimit ndaj kabinetit të kryeministrit Borisov

Partia Socialiste Bullgare paraqiti votën e tretë të mosbesimit ndaj kabinetit të kryeministrit Borisov, kësaj here për dështim në politikën në fushën e shëndetësisë. Partia Socialiste Bullgare iu kundërvihet qëndrimit të pushtetarëve për reforma, të..

botuar më 18-10-15 4.55.MD

Patriku Neofit shënon ditëlindjen e 73-të në Manastirin e Trojanit

Sot Shenjtëria e Tij Patriku Neofit shënon ditëlindjen e 73-të në Manastirin e Trojanit. Me këtë rast në manastirin ku nisi rrugën e tij të murgut u shërbye një liturgji hyjnore nga mitropoliti më i moshuar Grigorij dhe një shërbesë falënderuese..

botuar më 18-10-15 4.16.MD