Para ekstradimit të të dyshuarit për vrasjen e gazetares, Gjermania kërkon informacion për gjendjen e burgjeve në Bullgari

Откриване на начално у-ще във Варненския затвор
Foto: Veselina Bozhinova

Autoritetet bullgare duhet t’i përgjigjen anketës së Prokurorisë gjermane për këtë në se burgjet tek ne plotësojnë standardet minimale evropiane. Vetëm atëherë do të shpallet vendimi për ekstradimin e Severin Krasimirovit, i cili është i dyshuari për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares Viktoria Marinova. Këtë e kanë deklaruar nga Prokuroria gjermane para gazetës bullgare “24 orë”. Për marrjen e vendimit përfundimtar Gjermania pret nga institucionet bullgare pohim për këtë se burgjet tek ne u përgjigjen kritereve evropiane për madhësinë minimale të qelisë, për kushtet në të etj.

Severin ka dhënë informacion për këtë rast para Gjykatës. Ka rënë dakord për procedurë të lehtësuar për kthimin e tij sa më parë në Bullgari. Kur mblidhen të gjitha dokumentet e domosdoshme ai do të kthehet në vendin tonë brenda 10 ditëve.


Më shumë nga rubrika

Shoferët e transportit publik në kryeqytet insistojnë për heqjen e linjave të natës

Federata e të punësuarve në sektorin e transportit pranë sindikatës “Podkrepa” insistojnë se nuk duhet të ketë linja të transportit publik gjatë natës në Sofje. Ata i kanë dërguar deklaratë me kërkesat e tyre kryetares së Bashkisë Jordanka..

botuar më 19-02-21 6.57.MD

“Lockheed Martin” kërkon mundësi për bashkëpunim me Akademinë Bullgare të Shkencave

“Lockheed Martin” po diskuton mundësitë për bashkëpunim me Akademinë Bullgare të Shkencave, informuan nga kompania amerikane, e cila është prodhuesi i avionëve asgjësues F-16, për blerjen e të cilëve Bullgaria po negocion me SHBA-në. “Blerja e..

botuar më 19-02-21 6.31.MD

Në Bullgari ishte hapur një zonë demonstrimiesh për tregti me mallra bujqësore me Kinën

Ministri i bujqësisë, ushqimeve dhe pyjeve Rumen Porozhanov inauguroi zonën e parë të demonstrimeve për tregti me mallra bujqësore me Kinën në kuadrin e nismës 16+1 me shtetet e Evropës Qendrore dhe Lindore. Projekti pilot ndodhet në hapësirën e..

botuar më 19-02-21 4.52.MD