Para ekstradimit të të dyshuarit për vrasjen e gazetares, Gjermania kërkon informacion për gjendjen e burgjeve në Bullgari

Откриване на начално у-ще във Варненския затвор
Foto: Veselina Bozhinova

Autoritetet bullgare duhet t’i përgjigjen anketës së Prokurorisë gjermane për këtë në se burgjet tek ne plotësojnë standardet minimale evropiane. Vetëm atëherë do të shpallet vendimi për ekstradimin e Severin Krasimirovit, i cili është i dyshuari për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares Viktoria Marinova. Këtë e kanë deklaruar nga Prokuroria gjermane para gazetës bullgare “24 orë”. Për marrjen e vendimit përfundimtar Gjermania pret nga institucionet bullgare pohim për këtë se burgjet tek ne u përgjigjen kritereve evropiane për madhësinë minimale të qelisë, për kushtet në të etj.

Severin ka dhënë informacion për këtë rast para Gjykatës. Ka rënë dakord për procedurë të lehtësuar për kthimin e tij sa më parë në Bullgari. Kur mblidhen të gjitha dokumentet e domosdoshme ai do të kthehet në vendin tonë brenda 10 ditëve.


Më shumë nga rubrika

Bullgarja Mina Andreeva përkohësisht bëhet zëdhënëse kryesore e Komisonit Evropian

Bullgarja Mina Andreeva është e emëruar përkohësisht për zëdhënëse kryesore të Komisionit Evropian. Deri tani Andreeva qe zëvendëse e zëdhënësit kryesor Margaritis S’hinas. Qeveria greke propozoi që Shinasi të emërohet komisioner evropian në përbërjen e..

botuar më 19-07-19 2.59.MD

Parlamenti miratoi marrëveshjen për aeroplanët F-16

Pas debateve të rënda mbi 5 orësh, parlamenti miratoi marrëveshjen për blerjen e 8 avionëve F-16 me çmim nga 1,235 miliardë dollarë. “Pro” qenë 124 deputetë, “kundër” - 83, kurse 3 veta abstenuan. U hodh poshtë propozimi i Partisë Socialiste Bullgare në..

botuar më 19-07-19 2.47.MD
Боил Банов

Bullgaria dhe Italia po forcojnë shkëmbimet mes muzeve

Ministrat kulturor të Bullgarisë dhe të Italisë –Boill Banov dhe Alberto Bonisoli, shqyrtuan në Romë planet për forcimin e këmbimit mes muzeve të të dyja vendeve. Në këtë drejtim pala bullgare do të bashkëpunojë me galerinë “Ufici” në Firence, me..

botuar më 19-07-19 2.31.MD