Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov ra nga "Top 10" në ranglistën botërore

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov ra nga "Top 10" të ranglistës botërore për herë të parë prej 16 muajve e këtej. Dimirtov vazhdimisht ishte në dhjetëshen e parë që nga 16 korriku i vitit 2017, por pas humbjes së vet në tetfinalet e turneut Mastërs në Paris dhe mo klasifikimit për turneun final ATP në Londër, ai ra me vende dhe tanimë është në pozitën e 19 në botë me 1835 pikë. Numër 1 në klasifikim përsëri është Novak Xhokoviç nga Serbia, i dyti është Rafael Nadal nga Spanja, kurse i treti zvicerani Roxhër Federer.

Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD
Karlos Nasar

Peshëngritësi Karlos Nasar fitoi titullin e katërt evropian për Bullgarinë

Këtë fundjavë Karlos Nasar fitoi titullin evropian për Bullgarinë në kategorinë 89 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje. Ai e bëri këtë me një rekord botëror të të rinjve në hedhjen e 176 kg. Bullgaria tashmë ka katër tituj..

botuar më 24-02-19 3.10.MD
Bozhidar Andreev

Bozhidar Andreev fitoi medaljen e artë evropiane me një rekord

Në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje Bozhidar Andreev fitoi titullin në kategorinë olimpike 73 kg. Peshëngritësi 27-vjeçar realizoi një dyluftim prej 348 kg. dhe për herë të dytë pas vitit 2019 në Batumi mori medaljen e artë nga një..