Kori i fëmijëve i BNR-së është në turne në Hungari

Salla "Bela Bartok"
Foto: www.artecconsultants.com

Kori i fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare po ndodhet në turne në Hungari. Të enjten është në Budapest, ku fëmijët do të këndojnë në sallën kombëtare të koncerteve “Bela Bartok” me rastin e përvjetorit të 75-të të Orkestrës Simfonike të Radios Publike të Hungarisë. Më 9 nëntor në kishën "Fjetja e Hyjëlindëses" ("Main Parish Church the Assumption”) dy koret e fëmijëve – ai i Radios Kombëtare Bullgare dhe ai i Radios Publike të Hungarisë do të prezantojnë programe të posaçme. Formacionet do të interpretojnë së bashku dy vepra emblematike – “Ave maria” të Zoltán Kodaly dhe “Natën e mirë” të Parashkev Haxievit. Sipas dirigjentjes së dytë të korit bullgar Teodora Dimitrova turneja është një mundësi e shkëlqyer për bashkëpunim me korin hungarez.


Më shumë nga rubrika

Shell fillon kërkimin e naftës dhe gazit pranë qytetit bregdetar Burgas

Shell fillon eksplorime për naftë dhe gaz natyror në bllokun “Han Kubrat” më 1 prill të këtij viti. Këtë e njoftuan nga kompania. Kërkimi i naftës dhe gazit do të realizohet në një thellësi nga 1300 metra nën nivelin detar në largësi 80 kilometra nga..

botuar më 19-03-26 5.16.MD

Rumen Radev: Sofja dhe Kajro janë aleatë në luftimin e terrorizmit

Në kuadrin e vizitës zyrtare në Republikën Arabe të Egjiptit presidenti Rumen Radev zhvilloi bisedime me homologun e tij egjiptian Abdell Fatah As Sisi. Të dy presidentët diskutuan luftën me terrorizmin, krimin e organizuar, radikalizmin dhe migracionin..

botuar më 19-03-26 4.27.MD

Shënojmë Ditën e Trakisë

Më 26 mars shënojmë Ditën e Trakisë dhe 106 vjetorin e Epopesë së Edrenesë. Kjo është dita në të cilën përulemi para trimërisë së ushtarëve bullgarë të cilët ranë të vrarë pranë Edrenesë dhe nëpër fushat e Trakisë. Kjo ditë respektojmë dhe kujtesën e mijëra..

botuar më 19-03-26 4.08.MD