Kryeministri Borisov i bëri apel Partisë Popullore Evropiane për pozita të qarta për zgjerimin e Shengenit

Foto: BTA

Në një fjalim para kongresit të Partisë Popullore Evropiane në Helsinki Kryetari i partisë në pushtet GERB dhe Kryeministër i Bullgarisë Bojko Borisov nguli këmbë që Partia Popullore Evropiane të shpallë pozita të qarta mbi disa çështje, si zgjerimi i Zonës së Shengenit me Bullgarinë dhe Rumaninë dhe e ardhmja e politikës për afrimin ekonomik në BE. Delegacioni i GERB-it shpalli se e përkrah kandidaturën e Manfred Weber për kandidat kryesor të Partisë Popullore Evropiane. Pritet që kongresi të miratojë pozita të përbashkëta mbi temat e rëndësishme të sigurisë për Evropën, migracionin, rritjen ekonomike dhe krijimin e vendeve të reja të punës.

Më shumë nga rubrika

Nënpresidentja Ilijana Jotova është e shqetësuar për bullgarët në Britaninë e Madhe

Të drejtat e bashkatdhetarëve tanë në Britaninë e Madhe janë të rrezikuar nëse zhvillohet Brexit i fortë. Bullgaria bashkë me shtetet e tjera, që kanë diaspora serioze në ishull duhet të shtrojë kushte të caktuara para Londrës për të mbrojtur të drejtën..

botuar më 19-01-17 2.40.MD
Z. Tomisllav Donçev (majtas) dhe z. Koço Angushev

Sofja dhe Shkupi lehtësojnë kontrollin kufitar dhe mjedisin e përbashkët të biznesit

Regjimi kufitar mes Bullgarisë dhe Maqedonisë do të lehtësohet. Për këtë u morën vesh në Forumin bullgaro-maqedonas të biznesit në Shkup Zëvendëskryeministri Tomisllav Donçev dhe homologu i tij maqedonas mbi çështjet ekonomike Koço Angushev. Të dy u..

botuar më 19-01-17 1.04.MD
z. Jyrki Katainen

Bullgaria përfshihet aktivisht në planin “Junker”

Bullgaria zë vendin e shtatë në BE për nga vëllimi i investimeve nëpërmjet planit “Junker”. Vendi po përparon shumë mirë. Nuk ka vend për t'u shqetësuar, projektet e financuara do të përkrahen edhe në të ardhmen nga Brukseli. Këtë e deklaroi para..

botuar më 19-01-17 12.23.MD