Fëmijët mund t’i shkruajnë Plakut të Vitit të Ri deri më 12 dhjetor

Foto: BGNES

Edhe sivjet “Postat bullgare” do t’i gëzojnë vogëlushit me konkursin tradicional për fëmijë “Letra më e bukur dërguar Plakut të Vitit të Ri”.

Ai do t’i përgjigjet çdo një fëmije bullgar, në qoftë se në zarf është shkruar drejt adresa e fëmijës dhe është ngjitur një pullë postare prej 65 stotinkash. Në vendin e adresës së marrësit mjafton të shkruhet “Për Plakun e Vitit të Ri”.

Afati përfundimtar i dërgimit të letrave është 12 dhjetori.

Më shumë nga rubrika

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh po kërkon ilaçe në bazë të antioksidantëve për sëmundjet e rënda

Antioksidantët bimorë mund të bëhen një alternativë e vitaminave dhe mineraleve – ky është konkluzioni i një ekipi prej shkencëtarësh, ndër të cilët është docent Nikollaj Cvetkov nga Instituti i Biologjigsë Molekulare pranë Akademisë..

botuar më 19-02-15 11.25.PD

Trifon Zarezan – festa, e cila fillon me punën e vreshtarëve dhe përfundon me dolli

14 shkurti festohet në shumë shtete si Dita e dashurisë, kurse në Bullgari tradita e vjetër e lidhë atë me festën e vreshtarëve dhe verës – Trifon Zarezan (Trifon Krasitësi). Në të vera pihet në tërë vendin. Në Sofje, e cila nuk ndodhet në një..

botuar më 19-02-14 2.09.MD

Vizita e Ambasadorit Momçill Rajçevski në Elbasan

Ambasadori i Republikës së Bullgarisë në Tiranë Momçill Rajçevski dhe diplomatët e Ambasadës vizituan më 5 shkurt qytetin Elbasan, ku u takuan me Prefektin e Qarkut të Elbasanit Gledian Llatja, kryetarin e bashkisë së qytetit Qazim Sejdini,..

botuar më 19-02-11 4.49.MD