Mbi 90% prej studentëve bullgarë jashtë shtetit studiojnë në Evropë

Foto: BGNES

Gjatë vitit 2016 përgjithësisht 12 201 studentë bullgarë kanë studiuar jashtë vendit. 90,5% prej tyre (11 052 veta) ndodhen në universitete evropiane, tregojnë të dhënat e Evrostatit.

Për nga ky tregues Bullgaria renditet para vendeve si Suedia, Irlanda dhe Portugalia. Liderja për nga studentët jashtë shtetit është Britania e Madhe. Pak më shumë se 144 mijë britanikë studiojnë në universitete të ndryshme në Kontinentin e Vjetër. Në përgjithësi 700 mijë janë evropianët, të cilët studiojnë në shtete të tjera në kontinent.

Pothuaj gjysmë milionë evropianë nga Evropa ka në Azi. 791 prej tyre janë nga Bullgaria. Vendi ynë ndodhet para 6 shteteve të tjera evropiane për nga ky tregues. Lideri për nga studentët në Azi përsëri është Britania e Madhe me 220 mijë veta, pastaj renditen Gjermania dhe Franca.

177 studentë bullgarë studiojnë në Afrikë, 153 janë ata në Amerikën Veriore. Më pak janë studentët bullgarë në Amerikën Jugore – 19, kështu edhe në Australi dhe në rajonin afër kontinentit – 9.

Më shumë nga rubrika

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh po kërkon ilaçe në bazë të antioksidantëve për sëmundjet e rënda

Antioksidantët bimorë mund të bëhen një alternativë e vitaminave dhe mineraleve – ky është konkluzioni i një ekipi prej shkencëtarësh, ndër të cilët është docent Nikollaj Cvetkov nga Instituti i Biologjigsë Molekulare pranë Akademisë..

botuar më 19-02-15 11.25.PD

Trifon Zarezan – festa, e cila fillon me punën e vreshtarëve dhe përfundon me dolli

14 shkurti festohet në shumë shtete si Dita e dashurisë, kurse në Bullgari tradita e vjetër e lidhë atë me festën e vreshtarëve dhe verës – Trifon Zarezan (Trifon Krasitësi). Në të vera pihet në tërë vendin. Në Sofje, e cila nuk ndodhet në një..

botuar më 19-02-14 2.09.MD

Vizita e Ambasadorit Momçill Rajçevski në Elbasan

Ambasadori i Republikës së Bullgarisë në Tiranë Momçill Rajçevski dhe diplomatët e Ambasadës vizituan më 5 shkurt qytetin Elbasan, ku u takuan me Prefektin e Qarkut të Elbasanit Gledian Llatja, kryetarin e bashkisë së qytetit Qazim Sejdini,..

botuar më 19-02-11 4.49.MD