Familja Banevi u ekstradua nga Franca

| rinovuar më 18-12-06 3.04.MD
Foto: BGNES

Biznesmeni Nikollaj Banev dhe bashkëshortja e tij Evgenija Baneva u ekstraduan nga Franca dhe tashmë ndodhen në territorin e Bullgarisë. Familja Banevi ishte ndaluar në qytetin francez Nice në fund të tetorit, pasi autoritetet bullgare lëshuan urdhër-arrest evropian.

Arsyeja për lëshimin e urdhër-arrestit është hetimi i madh për privatizimin e uzinës “Polimeri” në qytetin Devnja (Bullgari Verilindore), për fshehjen e parave dhe ikjen e taksave, për mashtrime financiare dhe kryerjen e krimeve jashtë shtetit.


Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov dhe Talat Xhaferi: Bashkëpunimi mes Sofjes dhe Shkupit është i shkëlqyeshëm

Kryeministri Bojko Borisov u takua me Kryetarin e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë Veriore Talat Xhaferi, i cili vizitoi Bullgarinë me rastin e votimit në Kuvendin Popullor të projektligjit për ratifikimin e Protokollit të Traktatit të Atlantikut..

botuar më 19-02-20 3.32.MD

Bullgaria do të tërheqë investime nga Arabia Saudite nëpërmjet një kompanie të përbashkët

Bullgaria dhe Arabia Saudite do të regjistrojnë në Bullgari një kompani të përbashkët me kapital 400 mijë euro. Të dyja palat do ta ndajnë barazi pjesëmarrjen e tyre në kompani. Atje do të kenë pjesëmarrje Ministria bullgare e Bujqësisë, Ushqimeve dhe..

botuar më 19-02-20 2.44.MD

Qindra farmaci në mbarë vendin sot nuk punojnë si shenjë proteste

Qindra farmacistë nga mbarë vendi shpallën protestë dhe farmacitë e tyre mbetën të mbyllura. Pakënaqësia e farmacistëve u provokua nga aplikimi i katër sistemeve të reja në lidhje me rregullat e rejja evropiane, që hynë në fuqi më 10 shkurt dhe kanë të..

botuar më 19-02-20 2.13.MD