Bullgaria dhe Norvegjia do të bashkëpunojnë mbi projekte të përbashkëta në Ballkanin Perëndimor

Foto: mfa.bg

Bullgaria dhe Norvegjia do të bashkëpunojnë mbi projekte të përbashkëta në Ballkanin Perëndimor, me qëllim stimulimin e të rinjve që të mbeten dhe të zhvillohen në vendlindjet e tyre. Për këtë u morën vesh Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva dhe Ministrja e Jashtme e Norvegjisë Ine Marie Eriksen Søreide. Norvegjia i përkrah aktivisht projektet edhe në Bullgari, në kuadrin e Mekanizmit Financiar të Hapësirës Ekonomike Evropiane, për të cilin Norvegjia siguron 97 për qind prej financimit, edhe Mekanizmin Financiar Norvegjez. Për periudhën programore 2014-2021 Bullgaria merr akses te 210 mln euro për inovacionet dhe zhvillimin e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, për drejtësinë, rendin e brendshëm dhe për përkrahjen e shoqërisë civile. Sipas të dhënave të statistikës në Norvegji banojnë 7000 bullgarë.

Më shumë nga rubrika

Nikolina Angellkova për vendosjen e Bullgarisë si destinacion i turizmit cilësor

Në një ceremoni në kuadrin e Ekspozitës Turistike Ndërkombëtare “Vakancia & SPA-ekspo” në Sofje Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova mori Çmim të Artë të revistës “Turizmi dhe pushimet” për vendosjen e Bullgarisë si distinim për turizëm cilësor..

botuar më 19-02-15 7.14.MD

Borisov ndaj Michel Barnier: “Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin”

“Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin. Kemi dy plane veprimi lidhur me tërheqjen e Britanisë së Madhe nga BE-ja”-“me marrëveshje” dhe “pa marrëveshje”. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në një takim me..

botuar më 19-02-15 6.33.MD

Kryeministri Bojko Borisov u takua me homologun e tij libian Fayez al-Sarraj

Në kuadrin e Konferencës së Sigurisë në Munih Kryeministri Bojko Borisov u takua me Kryeministrin e Libisë Fayez al-Sarraj. Të dy shprehën shpresë për rimëkëmbjen e marrëdhënieve të mira mes dy vendeve tona. Sipas tyre këmbimi i vizitave të nivelit të..

botuar më 19-02-15 5.38.MD