Bullgarët do të harxhojnë një të katërtën prej rrogës së tyre mujore për dhuratat e Krishtlindjeve

Foto: arkiv

Familjet bullgare do të shpenzojnë 25% prej të ardhurave të tyre mujore për dhurata në fundin e vitit, tregon studimi “Barometri i Krishtlindjeve 2018” i kompanisë “Ferratum Group”, i zhvilluar në 19 shtete.

Bullgaria renditet në vendin e katërt për nga shpenzimet e planifikuara për festat e Krishtlindjeve. Më shumë janë shpenzimet e meksikanëve, të cilët do të përdorin gjysmën e pagës së tyre (48%) për dhurata, pastaj renditen brazilianët (38%) dhe rumunët (29%). Pjesën më të vogël prej të ardhurave të tyre (10%) do të përdorin për këtë qëllim gjermanët dhe holandezët.

Dhuratat më të preferuara janë veshjet (16% prej të anketuarve), lodrat (10%), ëmbëlsirat (9%) dhe argëtimet familjare (8%).


Më shumë nga rubrika

Nikolina Angellkova për vendosjen e Bullgarisë si destinacion i turizmit cilësor

Në një ceremoni në kuadrin e Ekspozitës Turistike Ndërkombëtare “Vakancia & SPA-ekspo” në Sofje Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova mori Çmim të Artë të revistës “Turizmi dhe pushimet” për vendosjen e Bullgarisë si distinim për turizëm cilësor..

botuar më 19-02-15 7.14.MD

Borisov ndaj Michel Barnier: “Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin”

“Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin. Kemi dy plane veprimi lidhur me tërheqjen e Britanisë së Madhe nga BE-ja”-“me marrëveshje” dhe “pa marrëveshje”. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në një takim me..

botuar më 19-02-15 6.33.MD

Kryeministri Bojko Borisov u takua me homologun e tij libian Fayez al-Sarraj

Në kuadrin e Konferencës së Sigurisë në Munih Kryeministri Bojko Borisov u takua me Kryeministrin e Libisë Fayez al-Sarraj. Të dy shprehën shpresë për rimëkëmbjen e marrëdhënieve të mira mes dy vendeve tona. Sipas tyre këmbimi i vizitave të nivelit të..

botuar më 19-02-15 5.38.MD