Filmi për Kristo “Të ecësh mbi ujë” do të hapë Festivalin e filmit “Sofja film fest” në pranverë

Foto: siff.bg

Dokumentari “Të ecësh mbi ujë” i Andrej Paunovit, i cili hedh vështrim mbi kërkimet artistike dhe jetën e Kristos, do të hapë Edicionin e 23 të Festivalit prestigjioz “Sofja film fest”, i cili do të mbahen nga data 7 deri më 17 mars në kryeqytet.

Filmi “Të ecësh mbi ujë” është shfaqur për herë të parë në Festivalin e filmit në Lokarno dhe dokumenton realizimin e projektit madhështor “Molet lundruese”, të menduar që në vitet 70 nga Kristo dhe e shoqja Zhan-Klod. “Molet lundruese” u bënë aktiviteti më i frekuentuar në vitin 2016.

Kristo dhe Zhan-Klod janë autorë të shumë projekteve ambicioze artistike si “Paketimi i Pon Njof” (Paris, 1975-1985), “Paketimi i Rajhstagut” (Berlin, 1977-1995), “Gardhi vrapues” (Kaliforni, 1972-1976), “Portat” (Central park Nju Jork, 1979-2005), “Çadrat” (Japoni dhe Kaliforni, 1984-1991), “Mastaba Londineze” (2016-2018).

Postimet e lidhura

Piktori Hristo Javashev-Kristo do të realizojë ekspozitën e vet të parë në Marok në vitin 2019

Nga data 23 mars deri më 2 qershor të vitit 2019 piktori i lindur në Bullgari Hristo Javashev-Kristo për herë të parë në karrierën e tij do të prezantojë vepra të veta në Muzeun “Iv Sen Loran” në kryeqytetin e lashtë të Marokut Marrakesh. Në..

botuar më 18-12-23 12.05.MD

Në qoftë se Zoti nuk është bullgar, Kristo është

Fraza e njohur “Zoti është Bullgar” na kthen drejt viteve 93-94, kur skuadra bullgare e futbollit morri medalje të bronztë në Kampionatin botëror në ShBA. Atëherë Hristo Stoiçkovi qe në gojën e të gjithëve. Pothuajse dy vjet më vonë, duke prezantuar..

botuar më 16-06-24 9.45.PD

Kristo dhe Zhan-Klod – arti i lirisë krijuese

Nga 14 shtator deri më 22 nëntor në Galerinë e Arteve Figurative të kryeqytetit mund të shihet ekspozita “Kristo dhe Zhan-Klod: grafika dhe objekte 1963 – 2014”. Kristo është një krijues bullgar, ndërsa Zhan Klod – bashkëshortja e tij. Kjo është..

botuar më 15-09-14 3.50.MD

Gjykata e Amerikës miratoi projektin e piktorit Kristo për lumin Arkanzas

Gjyqtari federal i SHBA-së miratoi projektin e piktorit me famë botërore dhe me origjinë bullgare Kristo për mbulimin e 10 km prej lumit Arkanzas me pëlhurë argjendi. Kundërshtarët janë të mendimit se projekti do të ndikojë negativisht mbi lundrimin dhe..

botuar më 15-01-04 4.30.MD

Instituti kulturor bullgar në Londër po zhvillon “Festim për Kristo”

Sot dhe nesër Instituti Kulturor Bullgar në Londër organizon “Festim për Kristo”- një ngjarje emblematike për popullarizimin e kulturës bullgare në Britaninë e Madhe, e cila zhvillohet në kuadrin e Presidencës bullgare   të Këshillit të Bashkimit..

botuar më 18-05-30 11.43.PD

Më shumë nga rubrika

Todor Dimitrov – autor i fotografisë më të mirë nënujore

Gjarpri i vogël i ujit dhe mjeshtëritë e mëdha fotografike i dhanë mundësi banuesit të qytetit Varna Todor Dimitrov të bëjë fotografi unikale dhe të fitojë vendin e parë në konkursin prestigjioz për fotografë “Bota jonë nën ujë “në Çikago...

botuar më 19-03-23 1.05.MD
“Puna e saj” (Her Job) është filmi më i mirë ballkanik në “Sofia film fest”  për vitin 2019.

“Sofia film fest” dalloi filmat më të mirë në edicionin e vet të 23-të

Filmi “Përbindëshat” (Monsters) nga Rumania i regjisorit Marius Olteanu është mbajtësi i dekoratës për film më të mirë të festivalit të sivjetshëm “Sofia film fest”. Dekorata speciale e jurisë ndërkombëtare 5-anëtarëshe i ishte dhënë prodhimit bullgar “ The..

botuar më 19-03-23 9.30.PD
Anton Mitov, “Fshataret bëjnë pazar në Sofje”

Pallati i Arteve të Bukura i Sofjes na ofron një “udhëtim në kohë”

Për më shumë se 10 muaj (nga 1 marsi i vitit 2019 deri më 12 janar të vitit 2020) në qendër të kryeqytetit mund të shihet një ekspozitë origjinale me titull “Pallati për artin”. Ajo përbën një udhëtim në kohë, kur godina qendrore e Galerisë Kombëtare me..

botuar më 19-03-17 11.30.PD