Ngjarje me adresë ballkanike

Ankaraja kundërshtoi deklaratën e sekretarit shtetëror të SHBA-së

Foto: tr.sputniknews.com

Zëdhënësi i presidentit turk İbrahim Kalıne cilësoi si irracionale deklaratën e sekretarit shtetëror së SHBA-së Mike Pompeo, sipas së cilës qëllimi i vërtetë i Turqisë në Siri janë kurdët. “Jo kurdët, por mbrojtja e tyre nga terroristët e “Shtetit Islamik”, Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit, Njësive të vetëmbrojtjes popullore dhe Partisë Demokratike të Kurdistanit është objektivi i vërtetë e Ankarasë në Siri”, nënvizoi Kalın. Më herët këshilltari i presidentit amerikan për çështjet e sigurisë kombëtare John Bolton paralajmëroi se SHBA-ja nuk do të tërheqë forcat e saj nga Siria, derisa Turqia nuk garanton sigurinë e kurdëve.


Athina beson se Marrëveshja e Prespës do të miratohet nga Parlamenti

Foto: BGNES

Zëdhënësi i qeverisë greke Dimitris Canakopoulos tha para agjencisë ANA-MPA, se Marrëveshja e Prespës për emrin e Maqedonisë është në përputhje me interesat e Greqisë dhe të tërë regjionit. Për këtë arsye ai është i bindur se pavarësisht nga mosmarrëveshjet që ekzistojnë mes pozitës dhe opozitës, forcat progresive politike në Greqi “nuk do të lënë këtë mundësi të pashfrytëzuar”.


Politikanë nga Mali i Zi paralajmërojnë për koalicion kundër Serbisë në Ballkan

Foto: BGNES

Agjencia “Makfaks” e cituar nga “Fokus” informoi se liderët e partive të Malit të Zi Demokracia e Re Serbe (Andria Mandiç) dhe Partia Demokratike Popullore (Milan Knjazheviç), i kanë propozuar presidentit serb Aleksandër Vuçiç dhe anëtarit serb të Kryesisë së Bosnjë e Hercegovinës  Milorad Dodik që kufijtë mes Malit të Zi, Serbisë dhe Republikës Srpska të hapen. Në deklaratën e përbashkët të dy politikanëve thuhet se në regjion ekziston rreziku i vërtetë nga krijimi i koalicionit kundër serbëve me pjesëmarrjen e Shqipërisë, Malit të Zi, Kroacisë, Maqedonisë dhe Kosovës.


Po vazhdojnë protestat kundër presidentit Vuçiç në Beograd

Foto: BGNES

Edhe kjo e shtunë dhjetëra mijë serbë protestuan në Beograd kundër presidentit Aleksandër Vuçiç në lidhje me deklaratën e tij se nuk do t’u përgjigjet kërkesave të opozitës edhe nëse “pese milionë dalin në rrugë”, sepse liderët e opozitës janë diskredituar. Protestuesit mendojnë se Pratia Përparimtare Serbe, e cila është në pushtet, është autoritare dhe e korruptuar. Në të njëjtën kohë analizat e opinionit publik tregojnë se partia qeverisëse e ka përkrahjen e 53,3% të votuesve në Serbi. Me shumicën e saj në parlament (160 deputetë) ajo ka një përparësi të konsiderueshme para partive të tjera.


Acar në Maqedoni, një viktimë e të ftohtit në Shqipëri

Foto: meta.mk

Në Maqedoni temperaturat shkuan në minus 21 gradë celsiusi, kurse trashësia e borës në pjesën perëndimore të vendit është deri më 65 centimetra. Mbi 1 mijë banorë të fshatrave Brest, Malino, Tanushevci janë bllokuar për shkak të reshjeve. Ndërkohë MIA informoi se në Shqipërinë Jugore një 58 vjeçar ka vdekur nga të ftohtit duke ecur me biçikletën e tij. Ditët e fundit edhe Shqipëria “ngrin” nga acari dhe rrugët deri në disa vendbanime në rajonet malore të vendit janë bllokuar për shkak të reshjeve të mëdha të borës.

Përpiloi: Stoimen Pavllov

Përgatiti në shqip: Jordanka Ivanova

Më shumë nga rubrika

Kontrata e martesës si rezultat i kulturës së rritur financiare të bullgarëve

Kontrata martesore është diçka e re në legjislacionin bullgar. Si një institut i drejtësisë familjare është aplikuar më 1 tetor 2009 me hyrjen në fuqi të Kodit të ri të Familjes. Deri atëherë çdo gjë e fituar gjatë kohës së martesës është..

botuar më 19-03-19 1.25.MD

Çaste të kapura nga afër dhe nga larg ruajnë kujtesën bullgare

Në atdheun e skulptorëve dhe piktorëve   më të mëdhenj – Itali, statuja e Leonardo da Vinçit, e cila pret dhe përcjell turistët nga mbarë bota në aeroportin “Fiumiçino”, është vepër e një bashkatdhetari tonë. Quhet Asen Pejkov, por janë pak..

botuar më 19-03-19 12.29.MD
Ilijana Jotova:

“Arsim pa kufi” – mundësi për mësim dhe realizim në mbarë botën u paraqitën në Sofje

Në vazhdim të dy ditëve (15 dhe 16 mars) të rinjtë që kërkojnë universitete të përshtatshme dhe mundësi për zhvillim, patën shansin të njihen me programet e paraqitura për arsim, për stazh dhe për punë në kuadrin e ekspozitës “Arsim pa kufi” dhe..

botuar më 19-03-18 3.24.MD