Indeksi global i pasaportave, Bullgaria e 19 në botë

Foto: BGNES

Kompania Henley & Partners me seli në Londër botoi të dhënat e aktualizuara të indeksit të pasaportave, i cili pasqyron kufizimet dhe lehtësimet që i kanë shtetasit me pasaporta të ndryshme gjatë udhëtimit në botë.

Në të Bullgaria ndodhet në vendin e 19-të me mundësitë e saj për udhëtime pa viza në 169 shtete. Vitin e kaluar vendi ynë renditej në 20-in, bashkë me Rumaninë, me akses të lirë në 156 shtete. Në krye të kësaj renditjeje është Japonia, shtetasit e së cilës mund të vizitojnë vetëm me pasaportat e tyre 190 shtete. Në vend të dytë janë poseduesit e pasaportave të Koresë së Jugut dhe Singaporit, të cilat nuk kanë nevojë për vizë në 189 shtete.

Lideri i deritanishëm me mobilitet global më të madh Gjermania humbi dy pozicione dhe tani është në vend të tretë bashkë ne Francën, dhe shtetasit e tyre mund të hyjnë lirisht në 188 shtete. Në fund të renditjes janë Iraku dhe Afganistani, pasaportat e të cilëve sigurojnë mundësi për udhëtim në 30 shtete në botë.


Më shumë nga rubrika

Inflacioni në Bullgari mbetet në nivelin tij të korrikut

Të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave tregojnë se gjatë gushtit të vitit 2019 çmimet e konsumit janë rritur pak – 0,1% në krahasim me muajin korrik. Inflacioni mesatar vjetor është 2,9% - që do të thotë se sipas llogaritjeve mbetet nën..

botuar më 19-09-16 1.47.MD
Teodor Ushev

Filmi “Fizika e trishtimit” i Teodor Ushevit është dekoruar në Festivalin e Torontos

Filmi vizatimor me metrazh të shkurtër i bullgarit Teodor Ushev “Fizika e trishtimit” i bërë në bazë të romanit me të njëjtin titull të shkrimtarit Georgi Gospodinov, mori çmimin e posaçëm të jurisë – diplomë nderi (special mention) nga Festivali..

botuar më 19-09-16 12.05.MD

Sot fillon viti i ri shkollor

15 shtator është dita e parë e vitit të ri shkollor. Për herë të parë në shkollë hyjnë 60 mijë nxënës të klasës së parë, 12 mijë prej të cilëve do të mësojnë në kryeqytet. Gjithsej në klasë do të hyjnë 700 mijë nxënës. Pavarësisht se ka problem me..

botuar më 19-09-16 10.14.PD