Në Bullgari u kryen operacionet e para në Evropën Lindore me robotin e ri “Da Vinçi”

Prof. dr. Grigor Gorçev
Foto: BTA

Kirurgët në Pleven zhvilluan me sukses për herë të parë në Evropën Lindore dy operacione onkologjike me sistemin e robotizuar të brezit më të ri “Da Vinçi”. Këtë e bëri të ditur prof. dr. Grigor Gorçev – udhëheqës i ekipit të spitalit universitar “Shën Marina” në Pleven. Me aparaturën e re do të kryhen operacione në fushën e gjinekologjisë, urologjisë dhe kirurgjisë së kraharorit. Kështu Pleveni bëhet një prej qendrave kryesore të kirurgjisë së robotizuar në Evropë. Hapat e parë të kirurgjisë së robotizuar në Bullgari dhe në Evropën Juglindore u bënë nga ekipi i prof. Gorçevit gjatë vitit 2008.

Më shumë nga rubrika

Ministritë e mjedisit të Bullgarisë dhe Serbisë nënshkruan Memorandum për mirëkuptim

Ministri i mjedisit dhe i ujit Neno Dimov i cili është për vizitë në qytetin serb Dimitrovgrad, u takua me ministrin e mbrojtjes dhe të mjedisit të Republikës së Sërbisë Goran Trivan. Në kuadrin e takimit u firmosën Memorandum për mirëkuptim midis..

botuar më 19-01-22 5.14.MD

Libia ngul këmbë për rimëkëmbjen e lidhjeve tregtare me Bullgarinë

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva bisedoi në Bruksel me Ministrin e Punëve të Jashtme të Libisë Mohamed Siala. Të dy shqyrtuan vizitën e ardhshme të Kryeministrit Fayez al-Sarraj në Sofje. Sialla falënderoi për..

botuar më 19-01-22 3.26.MD
Avokatja e Popullit Maja Manollova

Avokatja e Popullit Maja Manollova ngul këmbë për ndalimin e plotë të standardeve të dyfishta në BE

Prapa cilësisë dhe përmbajtjes së ndryshme të produkteve në BE ka interesa të mëdha ekonomike, deklaroi në Bruksel para Komisioni të Parlamentit Evropian për peticionet Avokatja e Popullit Maja Manollova. Praktika e diskriminimit të konsumatorëve..

botuar më 19-01-22 1.52.MD