Një ortek vrau dy të rinj në Pirin

Foto: arkiv

Dy të rinj vdiqën pasi u mbuluan nga një ortek në malin Pirin të Bullgarisë Jugperëndimore. Pas një aksioni shpëtimtar, që vazhdoi disa orë, ishin gjetur trupat e tyre në një rajon, i cili shpeshherë përdoret si trase nga të ashtuquajturat “freeriders”. Të vdekurit janë të rinj nga Sofja dhe kanë bërë rrëshqitje ekstreme në rajonin e majës Todorka. Në rajon ishte shpallur shkalla më e lartë e rrezikut nga ortekët, deklaroi Shërbimi i Shpëtimit Malor. Ai u bëri thirrje të gjithë adhuruesve të malit që të mos lëvizin në rajonet e shpallura në sajtin e Shërbimit të rrezikshme.

Më shumë nga rubrika

Një kanadez humbi jetën në detyrë në stërvitje të NATO-së afër Plovdivit

Një parashutist vdiq gjatë stërvitjes ushtarake të NATO-së në aeroportin Çeshnigirovo afër qytetit jugor Plovdiv. Parashuta e ushtarit kanadez nuk është hapur për arsye teknike. Tre parashutistë amerikanë janë lënduar gjatë së njëjtës stërvitjeje,..

botuar më 19-06-18 12.35.MD

Bullgaria bëhet pjesë e Qendrës së Sigurisë Kibernetike të NATO-së

Në një ceremoni solemne me ngritjen e flamurit kombëtar Bullgaria u aderua në Qendrën e Mbrojtjes Kibernetike të NATO-së, selia e të cilës ndodhet në kryeqytetin eston Talin. Qendra është themeluar në vitin 2008 dhe është një strukturë ushtarake të..

botuar më 19-06-18 10.48.PD

Bullgaria kërkon që Ballkani Perëndimor të bëhet prioritet kyç për BE

Në Mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Jashtëm në Luksemburg diplomatja e parë bullgare Ekaterina Zaharieva deklaroi se integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor dhe i regjioneve në afërsi të drejtpërdrejtë me Bashkimin është prioritet kyç për..

botuar më 19-06-18 10.13.PD