Protestat në fshatin Vojvodinovo pas sulmit kundër një ushtaraku

Foto: BGNES

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov deklaroi se nuk pret përleshje gjatë protestës së shpallur këtë mbrëmje në fshatin e Plovdivit Vojvodinovovo në Bullgarinë Jugore të rrethit të Plovdivit, ku pritet të përfshihen edhe ushtarakët. Tensioni në fshat u rrit pasi më 6 janar dy të rinj nga getoja e romëve rrahën rreshtorin e forcave speciale. Të rinjtë u ndaluan. Më vonë me këmbëngulje të banorëve të fshatit filloi një aksion për rrëzimin e godinave në mëhallën e paligjshme rome. Sipas fjalëve të Krakaçanovit situata në Vojvodino është e qetë, popullsia është e kënaqur për veprimet e organeve të rendit. Protestat organizohen si shenjë solidariteti me ushtarakun e rrahur.

Më shumë nga rubrika

Gallëp: Për bullgarët interesat kombëtare janë në vend të parë

81 për qind nga shtetasit bullgarë mendojnë se interesat kombëtare të vendit janë në vendin e parë. Mezi 9 për qind nga të anketuarit janë të mendimit se globalizimi është me rëndësi më të madhe. Këtë e tregojnë të dhënat e një anketimi ndërkombëtar në 58..

botuar më 19-03-25 6.48.MD

Rumen Radev: “Egjipti është partneri më i madh tregtar dhe ekonomik i Bullgarisë në Lindjen e Mesme”

“Egjipti ka rëndësi kyçe në regjion në luftimin e terrorizmit, krimit të organizuar dhe migracionit ilegal, prandaj bashkëpunimi me të është me rëndësi për sigurinë tonë kombëtare dhe për të evropiane”. Këtë e deklaroi para gazetarëve presidenti Rumen..

botuar më 19-03-25 3.59.MD

Vitin e dhjetë me radhë Bullgaria është në vendin e fundit në BE në fushën e pagimit të punës jashtë orarit

Vitin e dhjetë me radhë Bullgaria është në vendin e fundit në BE në fushën e pagimit të një ore të punës jashtë orarit. Në vitin 2018 për një orë suplementare pune mesatarisht paguheshin nga 5.5 euro, tregojnë të dhënat e Agjencisë Statistikore Evropiane..

botuar më 19-03-25 3.41.MD