Filluan festimet në Plovdiv – Kryeqytetin evropian të kulturës

Foto: plovdiv2019.eu

Nga 11 deri më 13 janar qyteti i Plovdivit me festime në ambient të hapur dhe në ambient të mbyllur shënon çeljen e projektit “Plovdivi – Kryeqyteti evropian i kulturës 2019”.

Theksi do të jetë një program me muzikë, kërcime dhe shfaqje me drita në mbrëmjen e 12 janarit. Në të do të marrin pjesë mbi 200 kukerë (kërcimtarë të maskuar nga folklori bullgar), fyelltari Teodosij Spasov dhe këngëtarja popullore Valja Ballkanska, e njohur botërisht me këtë se një këngë bullgare e interpretuar prej saj është përfshirë në pllakën e artë të gramofonit që fluturon në kozmos me anijet kozmike amerikane Voyager 1 dhe Voyager 2.

Këngëtarja e famshme franceze me prejardhje bullgare Silvi Vartan dërgoi një mesazh video, me të cilin e përshëndes Plovdivin. Ai është qyteti i parë bullgar i zgjedhur për “Kryeqytetin evropian të kulturës”.


Më shumë nga rubrika

Mbi 1.2 mln bullgarë kanë udhëtuar me qëllim turizëm gjatë tremujorit të dytë të vitit 2019

Gjatë tremujorit të dytë të vitit 2019 1 219.8 shtetas bullgarë kanë realizuar udhëtime turistike, me popullsi të vendit nën 7 mln veta. Pjesa dërmuese prej tyre - 75.7%, kanë udhëtuar vetëm në vend, 19.1% - vetëm jashtë, ndërsa 5.2% kanë udhëtuar si..

botuar më 19-08-22 12.12.MD
Aeroporti i Sofjes

Masa të rritura të sigurisë në aeroportet në Bullgari pas alarmimeve për bombë ditën e mërkurë

Masa të rritura të sigurisë ka në aeroportet e Sofjes, Plovdivit, Varnës dhe të Burgasit pas kërcënimeve të djeshme për bomba. Ato ua dërguan aeroporteve dhe disa mediave me anë të postës elektronike. Në Aeroportin e Sofjes nuk kishte nevojë për..

botuar më 19-08-22 11.38.PD
Kristalina Georgieva

Këshilli Ekzekutiv i FMN-së bëri rekomandime që të hiqet kufiri i moshës për Kristalina Georgievën

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) bëri të ditur se Këshilli i ri Ekzekutiv ka bërë rekomandime që të hiqet kufiri i moshës për postin e drejtorit të fondit. Shkaku për këtë është Kristalina Georgieva, e cila është e nominuar nga Bashkimi Evropian për..

botuar më 19-08-22 11.27.PD