Filluan festimet në Plovdiv – Kryeqytetin evropian të kulturës

Foto: plovdiv2019.eu

Nga 11 deri më 13 janar qyteti i Plovdivit me festime në ambient të hapur dhe në ambient të mbyllur shënon çeljen e projektit “Plovdivi – Kryeqyteti evropian i kulturës 2019”.

Theksi do të jetë një program me muzikë, kërcime dhe shfaqje me drita në mbrëmjen e 12 janarit. Në të do të marrin pjesë mbi 200 kukerë (kërcimtarë të maskuar nga folklori bullgar), fyelltari Teodosij Spasov dhe këngëtarja popullore Valja Ballkanska, e njohur botërisht me këtë se një këngë bullgare e interpretuar prej saj është përfshirë në pllakën e artë të gramofonit që fluturon në kozmos me anijet kozmike amerikane Voyager 1 dhe Voyager 2.

Këngëtarja e famshme franceze me prejardhje bullgare Silvi Vartan dërgoi një mesazh video, me të cilin e përshëndes Plovdivin. Ai është qyteti i parë bullgar i zgjedhur për “Kryeqytetin evropian të kulturës”.


Më shumë nga rubrika

Media dhe 4 aeroporte morën sinjale të rreme për bombë

Disa media, duke përfshirë dhe Televizionin Kombëtar Bullgarë, dhe 4 aeroporte në vend – Varnë, Burgas, Sofja, Pllovdiv, sot, 21 gusht, u bënë objekt i kërcënimeve të rreme për bomba. Kontrollimet e policisë nuk u zbuluan bomba në asnjë nga vendet..

botuar më 19-08-21 5.06.MD

“Gallëp Interneshënëll”: Afro gjysma e bullgarëve akuzojnë shtetin për problemet e veta

30 vjet pas fillimit të ndryshimeve demokratike në Bullgari afro gjysma (46 për qind) nga bullgarët janë të prirë të mendojnë, se shteti është fajtor për shumicën e problemeve në jetën e tyre. 42 për qind nuk janë dakord me një qëndrim të tillë, ndërsa 12..

botuar më 19-08-21 3.06.MD

Bullgaria dhe Mali i Zi do të bashkëpunojnë në fushën e shëndetësisë dhe shkencës mjekësore

Qeveria miratoi projektin e një Memorandumi për mirëkuptim mes Ministrisë së Shëndetësisë së Republikës së Bullgarisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë së Malit të Zi për bashkëpunim në fushën e shëndetësisë dhe të shkencës mjekësore. Pritet që Ministri i..

botuar më 19-08-21 1.06.MD