10 kampionë olimpikë vijnë në Sofje për Short trackun botëror

Foto: EPA/BGNES

Komiteti Organizativ i Kampionatit Botëror të Short Trackut, që do të zhvillohet në Sofje nga 8 deri më 10 mars, bëri të ditur se ndër pjesëmarrësit në garë në sallën e kryeqytetit “Arena Amreec” do të ketë 10 kampionë olimpikë. Do të shpallen sportistët më të mirë të planetit në disiplinat 1500 metra, 500 metra, 1000 metra, si dhe në stafetë – 300 metra për femrat dhe 5000 metra për meshkujt. Për medaljet do të luftojnë 150 sportistë nga 35 shtete. Bullgaria është mikpritëse e një forumi të tillë sportiv për të pestën herë me radhë.

Më shumë nga rubrika

Borjana Kalejn

Katër medalje të argjendta për Bullgarinë në Kupën Botërore të Gjimnastikës Ritmike

Bullgaret Borjana Kalejn dhe Nevjana Vlladinova fituan gjithsej katër medalje të bronzta në Kupën Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Tashkent (Uzbekistan). Kalejn u radhit në vend të dytë në shumëgarësh, me top dhe me shirit. Vlladinova fitoi medaljen e..

botuar më 19-04-22 11.45.PD

Grigor Dimitrov largohet nga turneu në Monte Karlo

Bullgari Grigor Dimitrov humbi dy setet /4-6, 1-6/ e ndeshjes së raundit të tretë të turneut të tenisit në Monte Karlo kundër Rafael Nadalit. Me kaq Grigori e përfundon pjesëmarrjen e vet në turne. Rezultati i ndeshjes është absolutisht i njëjtë si ai i..

botuar më 19-04-19 9.40.PD

Grigor Dimitrov mposhti Struff, do të luajë kundër Nadal

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për raundin e tertë të turneut në Monte Karlo, duke mposhtur gjermanin Jan-Lenard Struff me rezultat 7:6 (2), 6:4. Në raundin tjetër Dimitrov do të luajë kundër spanjollit Rafael Nadal. 

botuar më 19-04-18 9.59.PD