Viti i Ri edhe në ritmin kinez

Herën e dytë me radhë qyteti Burgas priti edhe Vitin e Ri kinez me veprimtari të cilat treguan kulturën e sotme kineze.

Viti i Derrit të Egër u prit simbolikisht me një ekspozitë fotografike “Gëzim për botën. Gëzuar Vitin e Ri kinez”. Fotografitë prezantojnë 60 momente speciale nga pritja e Vitit të Ri kinez në pesë kontinentet.

U organizua edhe një ekspozitë tjetër me vizatime fëmijësh me temë “Ëndrra për Evropën dhe për Kinën”. Më se 240 talente të vogla prezantuan pikturat e tyre, të cilat u dërguan në mënyrë digjitale në Kinë për t’u përfshirë në ekspozitën e përbashkët të fëmijëve kinezë dhe bullgarë.

Për çdo vizitues të ekspozitës në qytetin Burgas ka befasi speciale – program kulturor, uorkshop tematik të zanateve kineze, projektim të filmave të animuar.

Më shumë nga rubrika

Стево Пендаровски и Гордана Силяновска Снимки: БГНЕС

Ngjarjet me adresë ballkanike

Pritet një raund i paqartë i zgjedhjeve presidenciale ne Maqedoninë e Veriut Pjesëmarrja në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut mezi arriti 42 për qind prej gjithsej 1 800 000 votuesve të regjistruar, ndërsa 4 për..

botuar më 19-04-22 3.37.MD

Holandezi Patrick George Smithuis e ka gjetur shpirtin e vet në rezervatin natyror bullgar të krijuar nga ai

Patrick George Smithuis është ambientalist dhe regjisor filmash dokumentarë. Ai mbërriti për herë të parë në Bullgari në vitin 1994 për shkaqe profesionale, por mbeti këtu “për shkak të dashurisë”, siç vetë ai thotë, për shkak të dashurisë ndaj..

botuar më 19-04-21 1.15.MD

Lule pranverore në Kryeqytetin Evropian të Kulturës Plovdiv

Në Plovdiv filloi ndërtimi i një instalimi të gjallë prej lulesh me moton “Sill ngjyrë në Qytetin e Vjetër!” Iniciativa është me rastin e 50 vjetorit të krijimit të Institutit Bashkiak "Plovdivi i Lashtë". Organizatorët Fiori & Regali Plovdiv,..

botuar më 19-04-20 10.10.PD