“Fridrih Nauman”: Korrupsioni i lartë në Bullgari është mes pengesave bazë për Shengen

| rinovuar më 19-02-11 4.27.MD
Foto: arkiv

Liria e fjalës, korrupsioni dhe pavarësia e sistemit juridik nuk janë në nivelin e duhur në Bullgari, konstatoi në raportin e vet vjetor Fondacioni liberal gjerman  “Fridrih Nauman” (Fridrih Nauman). Pavarësisht se tanimë Bullgaria është në Bashkimin Evropian prej 10 vjetëve, pavarësia e sistemit të drejtësisë është në ngecje, shënon në një raport për këtë temë fondacioni. Pikërisht korrupsioni në Bullgari është mes pengesave kryesore për aderimin e saj në Hapësirën Shengenit dhe për zhvillimin e shpejt ekonomik, është shkruar në raport.


Më shumë nga rubrika

Nikolina Angellkova për vendosjen e Bullgarisë si destinacion i turizmit cilësor

Në një ceremoni në kuadrin e Ekspozitës Turistike Ndërkombëtare “Vakancia & SPA-ekspo” në Sofje Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova mori Çmim të Artë të revistës “Turizmi dhe pushimet” për vendosjen e Bullgarisë si distinim për turizëm cilësor..

botuar më 19-02-15 7.14.MD

Borisov ndaj Michel Barnier: “Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin”

“Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin. Kemi dy plane veprimi lidhur me tërheqjen e Britanisë së Madhe nga BE-ja”-“me marrëveshje” dhe “pa marrëveshje”. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në një takim me..

botuar më 19-02-15 6.33.MD

Kryeministri Bojko Borisov u takua me homologun e tij libian Fayez al-Sarraj

Në kuadrin e Konferencës së Sigurisë në Munih Kryeministri Bojko Borisov u takua me Kryeministrin e Libisë Fayez al-Sarraj. Të dy shprehën shpresë për rimëkëmbjen e marrëdhënieve të mira mes dy vendeve tona. Sipas tyre këmbimi i vizitave të nivelit të..

botuar më 19-02-15 5.38.MD