Bullgaria në vend të dytë në Evropë për nga numri i grave në shkencë dhe në inxhinieri

Foto: @UN

Në 5 shtete të BE-së shumica e shkencëtarëve dhe inxhinierëve janë gra, tregojnë të dhënat e Eurostatit për vitin 2017, të shpallura në lidhje me Ditën ndërkombëtare të grave dhe vajzave në shkencë.

Në vend të parë për nga ky tregues është Lituania, ku gratë janë 57% prej të gjithë atyre që merren me shkencë. Pastaj renditen Bullgaria dhe Letonia me 53%. Në Portugali kjo përqindje është 51. Më pak janë gratë shkencëtare në Hungari dhe Luksemburg – vetëm 25%.


Më shumë nga rubrika

Tajra Ridvaeva fitoi titullin evropian për vajzë digjitale të vitit

Eurokomisionerja bullgare Maria Gabriel përshëndeti Tajra Ridvaevën, e cila fitoi dekoratën evropiane ADA të Institutit për liderë digjitalë në kategorinë deri në 10 vjeç. Këtë e bëri të ditur përfaqësia e KE-së në Bullgari. Dje Gabriel shënoi fillimin..

botuar më 19-10-17 1.02.MD

MPJ-ja: Qytetarët të evitojnë udhëtimet deri në Katalonjë deri në fund të javës

Pritet që deri në fund të javës të rritet tensioni dhe kundërshtimet mes protestuesve dhe organeve të rendit publik në krahinën autonome spanjolle Katalonjë dhe në kryeqytetin e saj Barcelonë, ndërsa të premten, më 18 tetor është shpallur grevë e..

botuar më 19-10-17 12.45.MD

Qendrat e refugjatëve në Bullgari janë gjysmë të zbrazëta

Burime të Agjencisë Shtetërore për Refugjatët njoftojnë se deri në këtë moment në qendrat e refugjatëve në Bullgari janë vendosur vetëm 454 veta, që është vetëm 9 për qind e kapacitetit të tyre. Gjatë vitit 2019 po vazhdon tendenca e vitit të kaluar e..

botuar më 19-10-17 12.16.MD