Debutimi i Krasimira Stojanovës në Kroaci

Foto: krassimira-stoyanova.com

Shumë nga të ashtuquajturat koncerte gala, të cilat prezantojnë yjet më të mëdhenj të operës, janë lidhur më tepër me shkëlqimin dhe paratë ,sesa me muzikën. Prandaj unë nuk jam përkrahës i koncerteve të këtij lloji. Por, koncertin e Krasimira Stojanovës këtu në Zagreb, do ta mbaj mend për gjithë jetën pikërisht për shkak të muzikës dhe artit të lartë të sopranos bullgare me famë botërore.

Krasimira Stojanova nuk bën pothuajse asgjë, në mënyrë që të formojë imazhin e vet të një ylli të operës me mjetet modern si moda ose sjellja e një ylli të cilit nuk mund t’i afrohesh. Ajo është një divë e vërtetë e artit vokal dhe të kuptimit të thellë të muzikës të cilën e interpreton.

Shenja e parë e përkushtimit të saj në art ishte programi, të cilin Krasimira Stojanova e zgjodhi. Në pjesën e parë ajo u prezantua me dy perla të repertorit operistik sllav – Tatjana në “Skenën me letrën” nga “Eugjen Onegjini“ të Çajkovskit dhe me “Këngën drejtuar hënës” nga “Sirena” të Dvorzhakut . Një intermexo e zgjedhur mire dhe mjaft dëfryese ishte “Marshi Egjiptian” nga Johan Shtraus-biri, i realizuar nga Orkestra Simfonike e Radios dhe Televizionit Kroat nën drejtimin e dirigjentit Tonçi Biliç, i cili na çoi drejt aries së heroinës egjiptiane të Verdit – Aida. Aria e njohur Ritorna vincitor, e zgjedhur si final i pjesës së parë, akoma më shumë i rriti pritjet për pjesën tjetër të mbrëmjes. Koncerti përfundoi me interpretimin perfekt të Io son l'umile ancella – aria e Adriana Lekuvjor nga pjesa e parë e operës me të njëjtin titull të Çileas, qe pasqyron me saktësi kredon e Krasimira Stojanovës, se është një shërbëtore modeste e artit. Publiku ishte mahnitur dhe nga një arie tjetër shumë të njohur “Ebben? ne andro lontana të Valit” nga „La Vali“ të Katalanit. Por ajo e cila do të mbajë këtë koncert përgjithmonë në kujtimin tim, e cila më la pa marrë frymë dhe më përloti, qe skena e madhe nga „Oteloja“ e Verdit: „Kënga për shelgun“ e Dezdemonës, e cila përfundon me „Ave Marijen“ hyjnore, por gjithësesi njerëzore dhe shumë emocionale.

Vetëm një artiste e madhe si Krasimira Stojanova mund të magjepsë sallën edhe pa ndihmën e skenës së operës dhe të dekoreve dhe të zhysë të gjithë dëgjuesit thellë në tragjedinë e heroit të operës vetëm me zërin e vet dhe me transformimin e saj artistik në rol. Ajo rikrijoi të gjithë dramën me një kontroll të shkëlqyer të zërit, ku çdo një ton ishte plot me kuptim, ngjyrë dhe emocion. Që të gjithë ne, të cilët morëm pjesë në debutimin e Krasimira Stojanovës në Kroaci, ishim jashtëzakonisht të lumtur të mësojmë, se nuk do të presim gjatë për një takim tjetër të ardhshëm me të. Ajo do të kthehet në sallën e koncerteve „Vatroslav Lisinski” në Zagreb me “Rekuiemin“ e Verdit gjatë muajit dhjetor të këtij viti.

Korrespondenca e gazetarit muzikor kroat Branimir Pofuk

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

“Muzika e Turqisë” propozon një “festë të vërtetë me flaut”

Ansambli i flautit i Stambollit  “Istanbul Flute Ensemble” vjen sot 18 mars për vizitë në sallën e dhomës “Bëllgaria”. Koncerti është pjesë nga “Muzika e Evropës 2” – një seri aktivitetesh muzikore, që ka filluar në fillim të vitit 2019. Tanimë..

botuar më 19-03-18 4.09.MD

Vasko Krëpkata tregon për turneun e vet në Australi dhe në Zelandën e Re dhe për 30 vjetorin e krijimit të grupit “Poduene Blues Band”

Revoltues, këngëtar i muzikës blues, kitarist dhe për më tepër një njeri me zemër tepër të madhe – me dy fjalë ky është Vasill Georgievi ose i mirënjohuri si Vasko Krëpkata (Arna). “Arna” e tij është kënga. Përmes teksteve të tij ai gjithmonë ka qenë..

botuar më 19-03-17 1.05.MD

Sot kremtojmë përvjetorin e 120 të lindjes së kompozitorit të madh Panço Vlladigerov

Kompozitori i famshëm bullgar Panço Vlladigerov ka lindur më 13 mars, kurse disa orë më parë – më 12 mars ka lindur binjaku i tij Ljuben. Të dy kanë studiuar më parë në Bullgari dhe pastaj në Gjermani. Ljuben është violinist, kurse Pançoja –..

botuar më 19-03-13 3.04.MD