18 medalje fituan gjimnastet bullgare në Lisbonë

Foto: fbgr.org/

18 medalje, prej tyre 5 të arta, 8 të argjendta dhe 5 të bronzta fituan gjimnastet tona tek gratë dhe vajzat në turneun e gjimnastikës ritmike në kryeqytetin portugez Lisbonë. Fituesja në shumëgarëshin tek gratë Nevjana Vlladinova fitoi titujt në finalet me top, shkopinj dhe fjongo, kurse me rreth përfundoi e dyta. Fituese në vallen me rreth është Borjana Kalejn, e cila u dekorua me bronz dhe në vallen top. Katrin Taseva  fitoi dy medalje të argjendta në finalen me top dhe dy të bronzta me litar dhe me shkopinjë, Stiljana Nikollova është me argjend me shkopinj dhe me bronz me top, kurse Krasimira Ilieva mori medalje të argjendtë me fjongo.


Më shumë nga rubrika

Një gjimnast bullgar mori kuotë për pjesëmarrje në Lojërat Olimpike në Tokio

Në kampionatin botëror të gjimnastikës artistike në Stutgart të Gjermanisë, i cili është kualifikim për Olimpiadën e vitit të ardhshëm, gjimnasti bullgar David Huddleston u klasifikua në vend të dhjetë në shumëgarësh dhe kështu fitoi kuotë për Bullgarinë..

botuar më 19-10-12 10.05.PD

Legjenda Nikolina Shtereva është në krye të Maratonës së Sofjes ditën e diel

Legjenda e atletikës bullgare Nikolina Shtereva do të jetë në krye të Maratonës së Sofjes Wizz Air. Shtereva është vrapuese në distanca mesatare. Është mbajtëse e medaljes së argjendtë në vrapimin 800 metra në Lojërat në Monreal 1976, është mbajtëse e..

botuar më 19-10-10 3.19.MD

Organizatori i finaleve të Ligës së Artë për femrat do të jetë Bullgaria

Konfederata Evropiane e Volejbollit e ka angazhuar Bullgarinë për të qenë organizatore e finaleve të Ligës së Artë Evropiane të Volejbollit për femra gjatë vitit 2020. Federata bullgare e Volejbollit e përshëndeti vendimin si shenjë njohjeje të punës së..

botuar më 19-10-08 2.12.MD