18 medalje fituan gjimnastet bullgare në Lisbonë

Foto: fbgr.org/

18 medalje, prej tyre 5 të arta, 8 të argjendta dhe 5 të bronzta fituan gjimnastet tona tek gratë dhe vajzat në turneun e gjimnastikës ritmike në kryeqytetin portugez Lisbonë. Fituesja në shumëgarëshin tek gratë Nevjana Vlladinova fitoi titujt në finalet me top, shkopinj dhe fjongo, kurse me rreth përfundoi e dyta. Fituese në vallen me rreth është Borjana Kalejn, e cila u dekorua me bronz dhe në vallen top. Katrin Taseva  fitoi dy medalje të argjendta në finalen me top dhe dy të bronzta me litar dhe me shkopinjë, Stiljana Nikollova është me argjend me shkopinj dhe me bronz me top, kurse Krasimira Ilieva mori medalje të argjendtë me fjongo.


Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov u klasifikuar për raundin e tretë të Roland-Garros-it

Ndeshjen e vështirë kundër 13-it në ranglistën botërore Marin Cilic tenisti bullgar Grigor Dimitrov e fitoi me rezultat 6-7(3), 6-4, 4-6, 7-6(2), 6-3 dhe u klasifikua për raundin e tretë të turneut Roland-Garros. Kështu Grigor Dimitrov..

botuar më 19-05-30 10.37.PD
Vencesllav Evtimov

Ndërroi jetën jogisti i parë bullgar Vencesllav Evtimov

Sot ia thamë lamtumirën e fundit mësuesit të parë të jogës në Bullgari – Vencesllav Evtimov. Profesioni i tij është inxhinier elektrik, por në moshën 33 vjeç për shkak të problemeve të shumta shëndetësore, ai filloi të praktikojë jogë. “Joga më..

botuar më 19-05-27 5.06.MD

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov filloi pjesëmarrjen e vet në Roland Garros me një fitore të vështirë

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov filloi pjesëmarrjen e vet të sivjetshme në “Roland Garros” me një fitore të vështirë kundër serbit Janko Tipsareviç në pesë sete /6:3, 6:0, 3:6, 6:7(4), 6:4. Në raundin e dytë të Kampionatit të hapur të tenisit..

botuar më 19-05-26 5.21.MD