18 medalje fituan gjimnastet bullgare në Lisbonë

18 medalje, prej tyre 5 të arta, 8 të argjendta dhe 5 të bronzta fituan gjimnastet tona tek gratë dhe vajzat në turneun e gjimnastikës ritmike në kryeqytetin portugez Lisbonë. Fituesja në shumëgarëshin tek gratë Nevjana Vlladinova fitoi titujt në finalet me top, shkopinj dhe fjongo, kurse me rreth përfundoi e dyta. Fituese në vallen me rreth është Borjana Kalejn, e cila u dekorua me bronz dhe në vallen top. Katrin Taseva  fitoi dy medalje të argjendta në finalen me top dhe dy të bronzta me litar dhe me shkopinjë, Stiljana Nikollova është me argjend me shkopinj dhe me bronz me top, kurse Krasimira Ilieva mori medalje të argjendtë me fjongo.

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov filloi pjesëmarrjen e vet në Roland Garros me një fitore të vështirë

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov filloi pjesëmarrjen e vet të sivjetshme në “Roland Garros” me një fitore të vështirë kundër serbit Janko Tipsareviç në pesë sete /6:3, 6:0, 3:6, 6:7(4), 6:4. Në raundin e dytë të Kampionatit të hapur të tenisit..

botuar më 19-05-26 5.21.MD

Ivet Lllallova u klasifikua për olimpiadën e pestë në karrierën e saj sportive pasi shënoi rekord në turneun në Osaka

Vrapuesja bullgare Ivet Llallova-Collio për herë të radhës i befasoi shumë këndshëm përkrahësit e vet, duke filluar shkëlqyeshëm stinën e re në pistë. Ajo fitoi vrapimin në distancën 200 metra në Seiko Golden Prix në Osaka, duke përfunduar garën për 22.55..