18 medalje fituan gjimnastet bullgare në Lisbonë

18 medalje, prej tyre 5 të arta, 8 të argjendta dhe 5 të bronzta fituan gjimnastet tona tek gratë dhe vajzat në turneun e gjimnastikës ritmike në kryeqytetin portugez Lisbonë. Fituesja në shumëgarëshin tek gratë Nevjana Vlladinova fitoi titujt në finalet me top, shkopinj dhe fjongo, kurse me rreth përfundoi e dyta. Fituese në vallen me rreth është Borjana Kalejn, e cila u dekorua me bronz dhe në vallen top. Katrin Taseva  fitoi dy medalje të argjendta në finalen me top dhe dy të bronzta me litar dhe me shkopinjë, Stiljana Nikollova është me argjend me shkopinj dhe me bronz me top, kurse Krasimira Ilieva mori medalje të argjendtë me fjongo.

Georgi Dermenxhiev

Kombëtarja bullgare e futbollit është me trajner të ri

Bashkimi Bullgar i Futbollit miratoi Georgi Dermenxhievin trajner të Kombëtares së Bullgarisë. Dermenxhievi e zë postin e trajnerit Krasimir Ballëkov, i cili dha dorëheqje pas humbjes së Bullgarisë nga Anglia me 0 me 6 në eliminatoret evropiane. Kontrata e..

botuar më 19-10-22 7.16.MD
Patricie Najmanova

Një nxënëse bullgare u bë kampione evropiane e shahut

Shahistja 14-vjeçare bullgare Patricie Najmanova u bë kampione evropiane në garën shkollore të shahut, që u zhvillua në Ulcin të Malit të Zi. Shahistja bullgare shënoi 26 fitore në 31 loja shahu gjithsej. Në final ajo korri fitore mbi përfaqësuesit e..

botuar më 19-10-22 5.01.MD
Ivajllo Ivanov

Xhudisti Ivajllo Ivanov fitoi titullin botëror

Xhudisti më i mirë bullgar Ivajllo Ivanov fitoi titullin botëror për ushtarakë në edicionin e shtatë të Kampionatit Botëror për ushtarakë, që zhvillohet në Kinë. Në betejën për vendin e parë sportisti bullgar, i cili garon në kategorinë deri në 81 kg,..