Një peshëngritës bullgar mori medalje të artë në kampionatin Botëror për kadetë në SHBA

Karlos Nasar në Las Vegas
Foto: wfbulgaria.com

Në kampionatin botëror në peshëngritje për kadetë deri në moshën 17-vjeçare në Las Vegas( Shtetet e Bashkuara të Amerikës), bullgari Karllos Nasar fitoj medalje të artë në kategorinë deri më 73 kilogramë me rezultat  në garë  291 kilogramë. Argjendi mbeti  për uzbekun Narimanov me 287 kilogramë , kurse bronzi është për Amagiak Misakian (Greqi) me 272 kilogramë. Vjet Nasar u bë kampioni evropian në kategorinë 69 kilogramë tek 15 vjeçarët, kurse në kampionatin evropian gjatë vitit 2017 ishte i shtati. Në kampionatin në Las Vegas do të marrin pjesë akoma 2 bullgarë të tjerë. Në kategorinë deri më 89 kilogramë do të garojë Georgi Joçev, kurse në kategorinë e 102-kilogramëve - Stefço Hristov.


Më shumë nga rubrika

Pazarxhik me kandidaturë për “Qytetin Evropian të Sportit 2020”

Qyteti i Pazarxhkut (Bullgari Jugore) mori vlerësime shumë të larta për kandidaturën e vet për “Qytetin Evropian të Sportit 2020”. Kjo u bë e qartë pas inspektimit të bërë nga komisioni i vlerësimit nga ACES EUROPE. Ai ishte në krye me Vinçenco..

botuar më 19-05-23 9.49.PD

Gjimnastet bullgare janë të treta në Kampionatin Evropian në Baku

Në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Baku bullgarja Borjana Kalejn fitoi ditën e diel medalje të bronzta në vallet me shirit dhe me top. Ditën e mëparshme skuadra bullgare, me pjesëmarrëse Borjana Kalejn, Katrin Taseva, Nevjana Vlladinova..

botuar më 19-05-20 10.35.PD

Legjenda e futbollit Hristo Stoiçkov është përsëri në qendër të vëmendjes me librin e tij biografik

Hristo Stoiçkov do ta paraqesë librin e tij biografik me një turne veror. Pesë qytete bullgare do ta mirëpresin legjendën e futbollit. Ai do të takohet me fansat e vet, që të prezantojë librin biografik “Hristo Stoiçkov. Historia”. Pas premierës..

botuar më 19-05-19 10.10.PD