Bullgarja Deljana Llazarova fiton Konkursin Ndërkombëtar të Dirigjentëve në Tiranë

Foto: ®Maria Diez

Në skenën e Universitetit të  Arteve në Tiranë u konkurruan 3 finalistët të cilët ishin pjesë e Finales së Madhe të konkursit unik për Shqipërinë NRTA Conducting Competition. Dirigjentët pjesëmarrës interpretuan me orkestrën e Radiotelevizionit Shqiptar. Tre finalistët ishin Andrew Joon Choi – Korea e Jugut, Ji Yujue – Kina dhe Delyana Lazarova – Bullgaria.

Në natën finale në fund të javës së kaluar të tre dirigjentët drejtuan orkestrën e RTSH-së me 2 vepra. Pas drejtimit të konkurrentëve  juria e përbërë nga personalitete ndërkombëtare të botës muzikore nderoi me çmimin e parë dirigjenten Deljana Llazarova. Një dirigjente e re në moshe por me eksperiencë në drejtim me orkestra të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Evropë e Azi. Ajo është përzgjedhur si dirigjente edhe në Festivalin Aspen Music që do të zhvillohet gjatë këtij viti.

Fituesja bullgare e vendit të parë Deljana Llazarova do të ketë mundësinë e artë për të drejtuar orkestra me emër në Hungari, Norvegji, Itali, por njëkohësisht do të jetë pjesë edhe e programit të stinës koncertore të Orkestrës së RTSH-së. Mundësi mjaft të mira janë rezevuar edhe për 2 finalistët e tjerë. Ata do të sigurojnë koncerte në skenën shqiptare, por dhe me orkestra me emër në Evropë dhe në botë.

Nga data 2 deri më datën 4 mars 75 dirigjentë nga 35 shtete të ndryshme të botës drejtuan Orkestrën Simfonike të RTSH-së. Konkursi ndërkombëtar i dirigjeneteve “NRTA Conducting Competition” u organizua për herë të parë në Shqipëri nga Radiotelevizioni Publik dhe Agjensia “Classics Management”, e cila ka si qëllim promovimin e artistëve të rinj dhe mundësinë që ata të jenë pjesë e elitës muzikore. Njëkohësisht kjo agjenci zhvillon masterklase, organizon koncerte, turne si dhe  vë në skenë vepra të ndryshme me orkestra ndërkombëtare. Konkursi ndërkombëtar i dirigjentëve është themeluar në vitin 2015, si një projekt ambicioz me Orkestren Sinfonike hungareze MAV. Rrugëtimi artistik përfshiu disa shtete me traditë në muzikën klasike si Italia, Franca, Hungaria, por edhe të tjera shtete si Greqia apo Kazakistani.


Më shumë nga rubrika

“Muzika e Turqisë” propozon një “festë të vërtetë me flaut”

Ansambli i flautit i Stambollit  “Istanbul Flute Ensemble” vjen sot 18 mars për vizitë në sallën e dhomës “Bëllgaria”. Koncerti është pjesë nga “Muzika e Evropës 2” – një seri aktivitetesh muzikore, që ka filluar në fillim të vitit 2019. Tanimë..

botuar më 19-03-18 4.09.MD

Vasko Krëpkata tregon për turneun e vet në Australi dhe në Zelandën e Re dhe për 30 vjetorin e krijimit të grupit “Poduene Blues Band”

Revoltues, këngëtar i muzikës blues, kitarist dhe për më tepër një njeri me zemër tepër të madhe – me dy fjalë ky është Vasill Georgievi ose i mirënjohuri si Vasko Krëpkata (Arna). “Arna” e tij është kënga. Përmes teksteve të tij ai gjithmonë ka qenë..

botuar më 19-03-17 1.05.MD

Sot kremtojmë përvjetorin e 120 të lindjes së kompozitorit të madh Panço Vlladigerov

Kompozitori i famshëm bullgar Panço Vlladigerov ka lindur më 13 mars, kurse disa orë më parë – më 12 mars ka lindur binjaku i tij Ljuben. Të dy kanë studiuar më parë në Bullgari dhe pastaj në Gjermani. Ljuben është violinist, kurse Pançoja –..

botuar më 19-03-13 3.04.MD