Sot kremtojmë përvjetorin e 120 të lindjes së kompozitorit të madh Panço Vlladigerov

Fillojnë festimet zyrtare

Foto: Petër Papakoçev

Kompozitori i famshëm bullgar Panço Vlladigerov ka lindur më 13 mars, kurse disa orë më parë – më 12 mars ka lindur binjaku i tij Ljuben. Të dy kanë studiuar më parë në Bullgari dhe pastaj në Gjermani. Ljuben është violinist, kurse Pançoja – pianist dhe kompozitor dhe dy herë mbajtës i “Dekoratës së Mendelsonit” të Universitetit të Berlinit. Në vitet e 20 të shekullit XX kompozitori bullgar punon në Teatrin e Max Reinhardt në Berlin dhe krijon gjëra mbresëlënëse, një pjesë prej të cilave më vonë i zhvillon në vepra më të mëdha për piano.

Panço Vlladigerov krijon në pothuaj të gjitha zhanret muzikore. Është autor i baletit “Legjenda për liqen”, i operës “Mbreti Kallojan”, i koncerteve për piano (pesë) dhe i koncerteve për violinë dhe orkestër (dy). Ndër veprat e tij janë “Suita skandinave”, “Gjashtë valle simfonike bullgare”, dy simfoni, “Poema e hebrenjve” etj. Pianisti i shkëlqyer krijon gjithashtu vepra për piano. Bashkë me Ljuben Vlladigerovin i përshtat kompozimet e tij për violinë dhe kështu binjakët zhvillojnë veprimtari të madhe të përbashkët koncertore.

Foto: lostbulgaria.com

Sot fillojnë zyrtarisht festimet e organizuara në lidhje me këtë përvjetor të rëndësishëm për muzikën bullgare. Programi festiv kombëtar është i pasur dhe fillon me koncertin e organizuar nga Akademia  Muzikore Kombëtare, e cila mban emrin e artistit të madh. Orkestra akademike simfonike me dirigjent Grogor Palikarov dhe solistët e rinj (studentë dhe doktorantë) do të interpretojnë krijimet më të shquara të Panço Vlladigerovit. Sigurisht që do të tingëllojë më e njohura prej tyre – rapsodia “Vardar”. Shkolla kombëtare muzikore në qytetin Burga, e cila gjithashtu mban emrin e kompozitorit organizon sot një koncert.

Personaliteti i Vlladigerovit lidhet me qytetin Shumen (Bullgari Veriore), sepse me të artisti mbetet i lidhur gjatë tërë jetës së tij. Bashkia e qytetit, bashkë me orkestrën “Simfonieta – Shumen” do të japin një koncert me veprat e tij me pjesëmarrjen e nipërve të tij  - Aleksandër Vlladigerov dhe Konstantin Vlladigerov. Le të kujtojmë se ata janë muzikantë të shquar të xhazit, të cilët prej vitesh jetojnë në Vjenë. Në ngjarjet e ndryshme dhe koncertet me rastin e përvjetorit të 120 të lindjes së Panço Vlladigerovit do të marrin pjesë dhe vëllai dhe motra e tyre  - pianistët Katja Vlladigerova dhe Panço Vlladigerov. Me të njëjtin rast tashmë u zhvilluan koncerte tek ne dhe jashtë vendit – në sallën “Bullgaria” të kryeqytetit, në Shkollën Kombëtare Muzikore “Ljubomir Pipkov”, në Maltë etj. Festimet do të vazhdojnë deri në fillimin e vitit 2020.

Përgatiti në shqip: Jordanka Ivanova

Foto: arkiv

Më shumë nga rubrika

“Muzika e Turqisë” propozon një “festë të vërtetë me flaut”

Ansambli i flautit i Stambollit  “Istanbul Flute Ensemble” vjen sot 18 mars për vizitë në sallën e dhomës “Bëllgaria”. Koncerti është pjesë nga “Muzika e Evropës 2” – një seri aktivitetesh muzikore, që ka filluar në fillim të vitit 2019. Tanimë..

botuar më 19-03-18 4.09.MD

Vasko Krëpkata tregon për turneun e vet në Australi dhe në Zelandën e Re dhe për 30 vjetorin e krijimit të grupit “Poduene Blues Band”

Revoltues, këngëtar i muzikës blues, kitarist dhe për më tepër një njeri me zemër tepër të madhe – me dy fjalë ky është Vasill Georgievi ose i mirënjohuri si Vasko Krëpkata (Arna). “Arna” e tij është kënga. Përmes teksteve të tij ai gjithmonë ka qenë..

botuar më 19-03-17 1.05.MD

Hristo Jocov për “xhazin më të xhazuar” dhe albumin Jazz Cats 2

Më 14 mars në Sofia Live Club, Hristo Jocov dhe kuarteti i tij do të prezantojnë Jazz Cats 2 – vazhdimi i albumit të parë jashtëzakonisht të suksesshëm të grupit “Macet”. Ky është një pseudonim, të zgjedhur nga muzikantët, sepse macet..

botuar më 19-03-13 2.31.MD