18 bullgarë marrin pjesë në Lojërat Olimpike Speciale gjatë verës

Foto: sobg.prosport-bg.net

18 të rinj e prezantojnë Bullgarinë nga data 14 deri më 21 mars sivjet në Lojërat Olimpike Speciale në Abu Dabi në Emiratet e Bashkuara Arabe, Pjesëmarrjen e vet në 24 disiplinat sportive të ngjarjes kanë deklaruar më shumë se 7 000 atletë. Garat do të ndiqen nga 3 000 mysafirë zyrtarë, 20 000 vullnetarë dhe afro 500 000 spektatorëve nëpër stadiumet. Atletët bullgarë do të garojnë në 7 sporte - atletikë të lehtë, badminton, hipizëm, not, boçe (bocce), tenis.


Më shumë nga rubrika

Pazarxhik me kandidaturë për “Qytetin Evropian të Sportit 2020”

Qyteti i Pazarxhkut (Bullgari Jugore) mori vlerësime shumë të larta për kandidaturën e vet për “Qytetin Evropian të Sportit 2020”. Kjo u bë e qartë pas inspektimit të bërë nga komisioni i vlerësimit nga ACES EUROPE. Ai ishte në krye me Vinçenco..

botuar më 19-05-23 9.49.PD

Gjimnastet bullgare janë të treta në Kampionatin Evropian në Baku

Në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Baku bullgarja Borjana Kalejn fitoi ditën e diel medalje të bronzta në vallet me shirit dhe me top. Ditën e mëparshme skuadra bullgare, me pjesëmarrëse Borjana Kalejn, Katrin Taseva, Nevjana Vlladinova..

botuar më 19-05-20 10.35.PD

Legjenda e futbollit Hristo Stoiçkov është përsëri në qendër të vëmendjes me librin e tij biografik

Hristo Stoiçkov do ta paraqesë librin e tij biografik me një turne veror. Pesë qytete bullgare do ta mirëpresin legjendën e futbollit. Ai do të takohet me fansat e vet, që të prezantojë librin biografik “Hristo Stoiçkov. Historia”. Pas premierës..

botuar më 19-05-19 10.10.PD