U hap një ekspozitë arkeologjike me eksponate nga Bullgaria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut

Foto: BGNES

Ministri i Kulturës Boill Banov dhe Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev inauguruan në Shkup ekspozitën “100 vjet Trebenishte”. Ekspozita e organizuar në bashkëpunim me muzetë në Sofje, Beograd dhe Ohër, paraqet zbulimet e nekropolit të pasur dhe unikal nga epoka e bronzit pranë fshatit Trebenishte. Zbulimet e para u bënë jo larg Liqenit të Ohrit rastësisht nga ushtritë bullgare në vitin 1918. Në zbulimet morën pjesë arkeologët Karel Shkorpil dhe Bogdan Fillov. Për herë të para janë paraqitur pothuajse të gjitha zbulimet para publikut të gjerë. Ekspozita do të mbetet në Shkup deri më 15 shtator, ndërsa pas kësaj do të paraqitet në Sofje dhe Beograd.

Më shumë nga rubrika

Italia e përkrah anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen

Pasi u takua me Kryetaren e Senatit të Republikës së Italisë Maria Casellati, Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva bëri të ditur se Italia e përkrah anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen. Rritja e vëllimit të investimeve italiane në Bullgari..

botuar më 19-05-23 7.16.MD
Audrey Azoulay

Drejtoresha e përgjithshme e UNESKO-s Audrey Azoulay është në Bullgari për Ditën e kulturës bullgare dhe të shkrimit sllav

Me ftesë të Presidentit Rumen Radev më 23 dhe 24 maj për vizitë zyrtare në Bullgari është drejtoresha e përgjithshme e Organizatës për Edukim, Shkencë dhe Kulturë të Kombeve të Bashkuara (UNESKO) Audrey Azoulay. Ajo do të përfshihet në shënimin solemn..

botuar më 19-05-23 7.06.MD

Mbi 2500 vëzhgues nga 14 organizata joqeveritare do të monitorojnë zgjedhjet për Parlament Evropian ditën e diel në Bullgari

Për zgjedhjet për Parlament Evropian ditën e diel, më 26 maj, janë regjistruar mbi 2500 vëzhgues nga 14 organizata joqeveritare. Këtë e bëri të ditur Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ). Komisioni shënoi si problem se një pjesë prej zgjedhësve nuk mund..

botuar më 19-05-23 6.54.MD