Ngjarjet me adresë ballkanike

Maqedonia e Veriut ka President të ri, do të ketë ndryshime në qeveri

Foto: BGNES

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Republikës së Maqedonisë së Veriut shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve presidenciale. Fituesi është kandidati i koalicionit në pushtet Stevo Pendarovski, i cili fitoi 51.66 për qind prej votave kundrejt kandidates së VMRO-DPMNE Gordana Siljanovska-Davkova (44.73 për qind). Pendarovski bëri të ditur se menjëherë pasi hyn në detyrë më 12 maj do të nënshkruajë ligjet, të cilat paraardhësi i tij George Ivanov refuzoi të firmosë, dhe do të përpiqet të ndërmjetësojë për një gjuhë të përbashkët midis pushtetit dhe opozitës. Ndërkaq, Kryeministri Zoran Zaev deklaroi se do të ketë ndryshime edhe në qeveri, që të ndreqin disa të meta.


Zgjedhjet vendore në Stamboll do të përsëriten

Foto: BGNES

Këshilli i Lartë Zgjedhor i Turqisë do të shpallë përsëritjen e zgjedhjeve vendore në Stamboll. Ky vendim u mor pasi Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit në pushtet paraqiti prova të reja për disa çrregullime gjatë zgjedhjeve. Kandidati i opozitës për kryetar të bashkisë së Stambollit Ekrem Imamoglu dënoi vendimin për përsëritjen e zgjedhjeve për kryetar bashkie në qytet, ndërsa shumë qytetarë të megapolisit shprehën pakënaqësinë e tyre me trokitje në tenxhere dhe tiganë.


Emisari i SHBA-së për tolerancë fetare është për një turne ballkanik

Foto: BGNES

Nga 7 deri më 12 maj i dërguari i posaçëm i SHBA-së për liritë fetare ndërkombëtare, Sam Brownback, do të jetë për vizitë në Greqi, Bullgari, Rumani dhe Moldavi. Pas Athinës, ku do të shqyrtohet forcimi i lirive fetare në Greqi, i dërguari do të vizitojë Atonin. Ditën e mërkurë në Sofje Sam Brownback do të diskutojë mundësitë për inkurajimin e dialogut mes të krishterëve ortodoksë dhe feve të tjera, shënohet në një deklaratë të Departamentit Shtetëror të SHBA-së. I dërguari do të ketë qëllime të ngjashme edhe në Rumani dhe Moldavi.


Prishtina ngul këmbë që Beogradi ta njohë gjenocidin në Kosovë

Foto: BGNES

Një komision pranë Parlamentit të Kosovës ka përgatitur një rezolutë, sipas së cilës autoritetet në Beograd duhet ta “njohin gjenocidin e kryer” në Kosovë në periudhën 1998-1999. Nga ana e vet Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç komentoi: “Liderët në Prishtinë humbën krejtësisht lidhjen e tyre me realitetin, sepse jo shqiptarët, por serbët u dëbuan nga Kosova”.


Në Podgoricë gjetën një depo bombash të NATO-s

Foto: novosti.rs

Në territorin e Aeroportit në Podgoricë u zbulua një numër i madh bombash kasetore të NATO-s. Bombat u gjetën afër godinës së zjarrfikëses dhe pistës së Aeroportit civil. Gazeta “Dan” komentoi se është një fat i jashtëzakonshëm se deri tani nuk ka pasur të dëmtuar, sepse afër materialeve të rrezikshme ka pasur punëtorë, të cilët i kanë mirëmbajtur sipërfaqet e gjelbra rreth pistave. Në gjetjen dhe deminimin e bombave kasetore kanë marrë pjesë edhe ekspertë nga jashtë.

Përpiloi: Stoimen Pavllov

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Një ekip bullgar krijoi një libër për fëmijë i cili mund të mbillet

Një libër për fëmijë, i cili përveç elementeve të detyrueshme – të ketë një histori magjepsëse dhe të zgjojë tek fëmijët një interes drejt leximit, përmban dhe fara për t’u mbjellë. Pas kësaj ideje  qëndron një ekip prej autorëve bullgarë. Jo vetëm..

botuar më 19-05-21 2.13.MD

Arsimi është prioriteti kryesor për të rinjtë në BE

Sipas të dhënave të “Eurobarometer”-it pjesëmarrja e njerëzve të rinj në aktivitete vullnetare, organizata apo zgjedhje është rritur gjatë viteve të fundit. Më shumë se gjysma e evropianëve të rinj mendojnë se prioritetet kryesore janë arsimi dhe..

botuar më 19-05-20 4.04.MD
Екрем Имамоглу (Ekrem İmamoğlu)

Ngjarjet me adresë ballkanike

Fushatë e re paraelektroale në Stamboll Ditën e mërkurë në Stamboll fillon fushata paraelektroale e Ekrem Imamoglu për kryetar të bashkisë së Stambollit. Kandidati i Partisë Popullore Republikane në opozitë do të garojë për të fituar përsëri..

botuar më 19-05-20 2.32.MD