Komisioni Atletik i shtetit të Kalifornisë ndëshkoi boksierin Kubrat Pulev

Kubrat Pulev
Foto: EPA/BGNES

Komisioni Atletik i shtetit të Kalifornisë ndëshkoi boksierin Kubrat Pulev. Komisioni shpalli vendimin e vet pas skandalit me reporteren amerikane të puthur nga Pulevi Jennifer Ravalo, e njohur si Jenny SuShe, pas ndeshjes së bullgarit kundër rumunit Bogdan Dinu në Kaliforni gjatë muajit mars të këtij viti. Komisioni ndërpreu licencën e Pulevit në Amerikën Veriore deri në 23 shtator – 6 muaj pas datës së puthjes. Deri atëherë boksieri duhet të përfundojë një kurs për abuzimet seksuale. Përveç kësaj boksieri bullgar duhet të paguajë 2500 dollarë amerikanë. Më 22 korrik Pulev duhet të paraqitet përsëri para Komisionit dhe të prezantojë prova se e ka mbaruar kursin. Që atëherë ai mund të aplikojë për rimëkëmbjen e të drejtave të tij.

Postimet e lidhura

Kubrat Pulev

Kubrat Pulevi zë vendin e katërt në ranglistën e Asociacionit Botëror të Boksit

Boksieri profesional bullgar në kategorinë e rëndë Kubrat Pulev u ngjit në pozitën e katërt në ranglistën e Asociacionit Botëror të Boksit (WBA). Në klasifikimin e nëntorit ai zinte pozitën e pestë. Klasifikimi i ri është për periudhën 1-31 dhjetor 2017..

botuar më 18-01-02 5.49.MD

Kubrat Pulevi përkohësisht humbi licencën e vet për boks

Licenca e boksierit më të mirë profesional bullgar Kubrat Pulev është e ndërprerë përkohësisht në Kaliforni. Komisioni sportiv i Shteteve të Bashkuara të Amerikës do që para se t'iа kthejë licencën, Pulev të paraqitet para tij dhe të tregojë se i..

botuar më 19-03-29 11.26.PD

Viti sportiv 2018

Në anketën e sivjetshme për sportist të vitit 2018 morën pjesë 139 gazetarë sportivë nga 49 media elektronike, gazeta dhe revista. Sipas votimit të tyre dhjetë sportistët bullgarë më të mirë të vitit 2018 janë sa vijon, sipas rendit..

botuar më 18-12-29 9.45.PD

Më shumë nga rubrika

Gjimnastet bullgare janë të treta në Kampionatin Evropian në Baku

Në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Baku bullgarja Borjana Kalejn fitoi ditën e diel medalje të bronzta në vallet me shirit dhe me top. Ditën e mëparshme skuadra bullgare, me pjesëmarrëse Borjana Kalejn, Katrin Taseva, Nevjana Vlladinova..

botuar më 19-05-20 10.35.PD

Legjenda e futbollit Hristo Stoiçkov është përsëri në qendër të vëmendjes me librin e tij biografik

Hristo Stoiçkov do ta paraqesë librin e tij biografik me një turne veror. Pesë qytete bullgare do ta mirëpresin legjendën e futbollit. Ai do të takohet me fansat e vet, që të prezantojë librin biografik “Hristo Stoiçkov. Historia”. Pas premierës..

botuar më 19-05-19 10.10.PD
Alpinisti i vdekur bullgar Ivan Tomov

Alpinisti Ivan Tomov ka vdekur në Himalajë

Alpinisti bullgar Ivan Tomov, i cili dje u bë bullgari i tretë, që u ngjit në majën Lhotse dhe i dyti, që e realizoi këtë ngjitje pa maskë oksigjeni, ka vdekur në Himalajë, bëri të ditur firma-organizatore e ekspeditës. Para disa ditësh uragane të..

botuar më 19-05-17 4.59.MD