Komisioni Atletik i shtetit të Kalifornisë ndëshkoi boksierin Kubrat Pulev

Kubrat Pulev
Foto: EPA/BGNES

Komisioni Atletik i shtetit të Kalifornisë ndëshkoi boksierin Kubrat Pulev. Komisioni shpalli vendimin e vet pas skandalit me reporteren amerikane të puthur nga Pulevi Jennifer Ravalo, e njohur si Jenny SuShe, pas ndeshjes së bullgarit kundër rumunit Bogdan Dinu në Kaliforni gjatë muajit mars të këtij viti. Komisioni ndërpreu licencën e Pulevit në Amerikën Veriore deri në 23 shtator – 6 muaj pas datës së puthjes. Deri atëherë boksieri duhet të përfundojë një kurs për abuzimet seksuale. Përveç kësaj boksieri bullgar duhet të paguajë 2500 dollarë amerikanë. Më 22 korrik Pulev duhet të paraqitet përsëri para Komisionit dhe të prezantojë prova se e ka mbaruar kursin. Që atëherë ai mund të aplikojë për rimëkëmbjen e të drejtave të tij.

Më shumë nga rubrika

Radosllav Panteleev

Radosllav Panteleev i solli Bullgarisë medalje të bronztë në Kampionatin Botëror të Boksit

Radosllav Panteleev përfundoi pjesëmarrjen e vet në Kampionatin Botëror të Boksit në Ekaterinburg të Rusisë me një medalje të bronztë. Në gjysmëfinale në kategorinë deri në 91 kilogramë bullgari humbi me rezultat 0:5 nga rusi Muslim Gaxhimagomedov. Kjo..

botuar më 19-09-20 4.38.MD

Shpresa e re e pingpongut – Cvetelina Georgieva nga qyteti Ardino

Klubi sportiv  i pingpongut “Junak” në qytetin Ardino (Bullgari Jugore) është themeluar gjatë vitit të largët 1961. Gjatë vitit 1992 drejtoria e klubit krijoi një turne ndërkombëtar për nder të njërit prej sportistëve të parë, pas kësaj dhe trajner..

botuar më 19-09-20 4.01.MD

Fitorja e parë e “Ludogorets” në Ligën e Evropës – 5:1 kundër “CSKA – Moskës

Kampionët bullgarë të futbollit nga skuadra “Ludogorets” mposhtën si mikpritës në qytetin Razgrad “CSKA Moskën” me rezultat 5:1. Ndeshja ishte në kuadrin e grupit H të Ligës së Evropës. Kështu skuadra bullgare akoma në fillim ka përparësi të madhe..

botuar më 19-09-20 10.09.PD