Skuadra Lokomotiv Plovdiv fitoi Kupën e Bullgarisë

Foto: BGNES

Klubi i Futbollit "Lokomotiv Plovdiv" fitoi Kupën e Bullgarisë për herë të parë në historinë e vet, pasi mundi kundërshtarin e vet të madh "Botev Plovdiv"  me 1:0 në finalen e garës. Ndeshja u luajt para rreth 20 mijë tifozëve në stadiumin kombëtar “Vasill Levski “ në Sofje. Fitorja u arrit gjatë një përplasjeje ekuivalente, tek e cila "Lokomotiv Plovdiv" arriti të realizojë vetëm një nga mundësitë e veta.


Më shumë nga rubrika

Sportisti i atletikës së lehtë Bojan Lefterov me medalje të artë dhe të bronztë në kampionatin evropian për veteranë

Në kampionatin evropian të atletikës së lehtë për veteranë në Venecie të Italisë sportisti bullgar në disitanca të mesme dhe të gjata Bojan Lefterov fitoi medaljen e artë në disiplinën 10000 metra me rezultat 37:59.42 min. në kategorinë mbi 65 vjeç...

botuar më 19-09-09 5.20.MD

Grigor Dimitrov përsëri është ndër 25 tenistët më të mirë në tenisin botëror

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u lëviz përpara me 53 vende në ranglistën botërore. Ai tashmë zë vendin e 25 me gjithsej 1432 pika. Përparimi i Dimitrovit i detyrohet arritjes së tij deri tek gjysmëfinalet e Kampionatit të Hapur të SHBA-së në..

botuar më 19-09-09 2.35.MD

Boksierja bullgare Daisy Lang me një titull të ri botëror

Në një ceremoni zyrtare në Sallën e Famës në San Francisco, SHBA, kampionia e trefishtë botërore e boksit, bullgarja Desisllava Kirova, e cila është e njohur si Daisy Lang, mori titullin e radhës botëror. Ajo u dekorua si bullgarja e parë – kampione..

botuar më 19-09-04 3.06.MD