Skuadra Lokomotiv Plovdiv fitoi Kupën e Bullgarisë

Foto: BGNES

Klubi i Futbollit "Lokomotiv Plovdiv" fitoi Kupën e Bullgarisë për herë të parë në historinë e vet, pasi mundi kundërshtarin e vet të madh "Botev Plovdiv"  me 1:0 në finalen e garës. Ndeshja u luajt para rreth 20 mijë tifozëve në stadiumin kombëtar “Vasill Levski “ në Sofje. Fitorja u arrit gjatë një përplasjeje ekuivalente, tek e cila "Lokomotiv Plovdiv" arriti të realizojë vetëm një nga mundësitë e veta.


Më shumë nga rubrika

Gjimnastet bullgare janë të treta në Kampionatin Evropian në Baku

Në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Baku bullgarja Borjana Kalejn fitoi ditën e diel medalje të bronzta në vallet me shirit dhe me top. Ditën e mëparshme skuadra bullgare, me pjesëmarrëse Borjana Kalejn, Katrin Taseva, Nevjana Vlladinova..

botuar më 19-05-20 10.35.PD

Legjenda e futbollit Hristo Stoiçkov është përsëri në qendër të vëmendjes me librin e tij biografik

Hristo Stoiçkov do ta paraqesë librin e tij biografik me një turne veror. Pesë qytete bullgare do ta mirëpresin legjendën e futbollit. Ai do të takohet me fansat e vet, që të prezantojë librin biografik “Hristo Stoiçkov. Historia”. Pas premierës..

botuar më 19-05-19 10.10.PD
Alpinisti i vdekur bullgar Ivan Tomov

Alpinisti Ivan Tomov ka vdekur në Himalajë

Alpinisti bullgar Ivan Tomov, i cili dje u bë bullgari i tretë, që u ngjit në majën Lhotse dhe i dyti, që e realizoi këtë ngjitje pa maskë oksigjeni, ka vdekur në Himalajë, bëri të ditur firma-organizatore e ekspeditës. Para disa ditësh uragane të..

botuar më 19-05-17 4.59.MD