Mbi 2500 vëzhgues nga 14 organizata joqeveritare do të monitorojnë zgjedhjet për Parlament Evropian ditën e diel në Bullgari

Foto: arkiv

Për zgjedhjet për Parlament Evropian ditën e diel, më 26 maj, janë regjistruar mbi 2500 vëzhgues nga 14 organizata joqeveritare. Këtë e bëri të ditur Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ). Komisioni shënoi si problem se një pjesë prej zgjedhësve nuk mund të orientohen se si të votojnë në mënyrë preferenciale vetëm për një prej kandidatëve të listës përkatëse. KQZ-ja nuk do të numërojë fletëvotimet e votimit me makina.

Më shumë nga rubrika

Hungaria e konsideron Bullgarinë aleate në çështjen e migracionit

Partneriteti midis Bullgarisë dhe Hungarisë iu bazohet lidhjeve të thella historike, kulturore dhe shpirtërore dhe nuk varet nga ndryshimet politike në të dy vendet. Këtë e deklaruan në Budapest presidenti bullgar Rumen Radev dhe kryeministri hungarez..

botuar më 19-06-14 6.41.MD

Punëdhënësit kanë nevojë për 327 mijë punëtorë për 12 muajit e ardhshëm

Kuzhinierë, ndërtues, marangozë dhe rrobaqepës janë ndër kuadrot më të kërkuar nga biznesi sipas një anketimi të Agjencisë së Punësimit. Punëdhënësit kanë nevojë për më se 327 mijë punëtorë dhe specialistë për 12 muajit e ardhshëm. Më se gjysma e vendeve të..

botuar më 19-06-14 5.04.MD

Bullgaria dënon sulmet kudër anijeve në Gjirin e Omanit

Jemi të shqetësuar thellë dhe dënojmë shkallëzimin e ri të tensionit dhe atentatin kundër dy anijeve në Gjirin e Omanit, tha ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Në takimin me homologun e saj nga Emiratet e Bashkuara Arabe sheh Abdulla bin..

botuar më 19-06-14 4.44.MD