Drejtoresha e përgjithshme e UNESKO-s Audrey Azoulay është në Bullgari për Ditën e kulturës bullgare dhe të shkrimit sllav

Audrey Azoulay
Foto: EPA/BGNES

Me ftesë të Presidentit Rumen Radev më 23 dhe 24 maj për vizitë zyrtare në Bullgari është drejtoresha e përgjithshme e Organizatës për Edukim, Shkencë dhe Kulturë të Kombeve të Bashkuara (UNESKO) Audrey Azoulay. Ajo do të përfshihet në shënimin solemn të 24 majit – Ditës së kulturës bullgare dhe të shkrimit sllav, si shprehje e respektit ndaj kontributit të vendit tonë për zhvillimin e kulturës botërore. Në kuadrin e vizitës së saj zyrtare do të shqyrtohen edhe perspektivat për zgjerimin e mëtejshëm të bashkëpunimit mes Bullgarisë dhe UNESKO-s në fushën e arsimit, shkencës dhe ruajtjes së trashëgimisë kulturore.

Më shumë nga rubrika

Ulje emergjente e një avioni izraelit në Sofje

Avioni “Boeing” 737-800 i aviokompanisë “El Al” u ul me emergjencë në Aeroportin e Sofjes. Ulja ka qenë e sukseshsme, s’ka të dhëna për pasagjerë të lënduar. Avioni ka fluturuar nga Sofje për në Tel Aviv dhe kohëzgjatja e fluturimit ka qenë vetëm..

botuar më 19-06-26 5.34.MD

Kryeministri rus Medvedev: “Rosatom” është gati të marrë pjesë në projektin për centralin atomik “Belene”

Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva u takua me kryeministrin rus Dmitrij Medvedev. Karajançeva i shpjegoi kryeministrit se duke respektuar të gjitha direktivat evropiane, Bullgaria bën të gjitha përpjekjet për ndërtimin deri në vitin..

botuar më 19-06-26 5.03.MD
Kryeministri Borisov në Forumin Ekonomik në Plovdiv

Kryeministri Bojko Borisov inauguroi Forumin Ekonomik të Plovdivit

Kryeministri Bojko Borisov hapi Forumin e dytë Ekonomik të Plovdivit me fjalët se zhvillimi i Bullgarisë gjatë 10 vjetëve të fundit është në sajë të mjedisit të mirë tatimor dhe në sajë të riorientimit të biznesit ndaj degave si inxhinieria..

botuar më 19-06-26 4.45.MD